U saopštenju se navodi da su privedene tri osobe koje se sumnjiče da su napale policajce u vršenju službene dužnosti i nanošenje štete na imovini paljenjem i protiv njih će biti podnete krivične prijave.
„Usled nezakonitih i nasilnih radnji učesnika sinoćnjeg skupa povređen je 21 radnik Ministarstva unutrašnjih poslova. Neke žrtve su zadobile teške povrede glave, lica i tela. Ukupno je u poslednjim akcijama narušeno zdravlje 113 službenika MUP-a, od kojih su četvorica i dalje u zdravstvenim ustanovama“, navodi se u saopštenju, prenosi Eho Kavkaza.
Napominje se da su uprkos ponovljenim upozorenjima, tokom mitinga pojedini učesnici oštetili zgradu parlamenta i infrastrukturu koja se nalazi u aveniji Rustaveli.
Treće noći protesta u gruzijskoj prestonici protiv odluke vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji, 44 osobe su hospitalizovane, saopštili su zvaničnici u nedelju, a protesti su održani i u nedelju uveče, četvrtu noć zaredom.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije saopštilo je juče da je u noći između subote i nedelje hospitalizovano 27 demonstranata, kao i 16 policajaca i jedan medijski poslenik.
Desetine hiljada demonstranata okupilo se ispred parlamenta i u nedelju uveče, bacajući kamenje i paleći baklje, dok je policija upotrebila vodene topove i suzavac.
Nakon četiri sata policija je uspela da raščisti područje oko zgrade parlamenta u aveniji Rustaveli, preneo je portal Georgia Today.
Slika osnivača vladajuće partije Gruzijski san, Bidzine Ivanišvilija, milijardera u senci koji je stekao bogatstvo u Rusiji, spaljena je ispred parlamenta.
Premijer Irakli Kobahidze upozorio je da će „svako kršenje zakona biti strogo sankcionisano“.
„Ni oni političari koji se kriju u svojim kancelarijama i žrtvuju članove svojih nasilnih grupa neće izbeći odgovornost“, rekao je on na brifingu u nedelju.
On je ponovio da nije tačno da je evropska integracija Gruzije zaustavljena.
„Jedino što smo odbacili je sramna i uvredljiva ucena, koja je, u stvari, bila značajna prepreka evropskim integracijama naše zemlje. Saopštenje vlade usledilo je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se proslomesečni opšti izbori u Gruziji kritikuju kao neslobodni i nepošteni“, rekao je on.
Kobahidze je, takođe, potvrdio da je gruzijski ambasador u SAD Dejvid Zalkalijani postao poslednji od brojnih diplomata koji su podneli ostavku od početka protesta.
Predsednica Salome Zurabišvili je na konferenciji za novinare ukazala na „neaktivnost Ustavnog suda“, istakavši da ta institucija tek treba da sazove sednicu.
Ona je ohrabrila aktiviste, političke stranke i pravne stručnjake da izvrše pritisak na taj sud koji, kako je navela „ima veoma značajnu ulogu u rešavanju uboke ustavne krize“.
„Sud i sudije imaju vitalnu ulogu u vraćanju ustavnog poretka. Njihova pozitivna odluka mogla da poništi izborne rezultate od 26. oktobra“, rekla je Zurabišvili.
Ona je 19. novembra podnela tužbu Ustavnom sudu u kojoj traži da se ponište izborni rezultati, pri čemu sud ima rok od 30 dana da reaguje.
Gruzijska policija pozvala roditelje da sklone decu sa mitinga opozicije
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije pozvalo je roditelje da sklone decu sa mitinga pristalica opozicije u blizini zgrade parlamenta u Tbilisiju.
„Prema zakonodavstvu Gruzije, sva deca imaju pravo da uživaju u slobodi mirnog okupljanja, međutim, sadašnje akcije su mnogo puta izašle iz okvira mirnog okupljanja i poprimile nasilnu prirodu, pa se roditelji pozivaju da postupe vodeći računa o najboljim interesima deteta i zaštite maloletne osobe od agresivnog okruženja“, navodi se u saopštenju policije, prenosi agencija RIA Novosti.
Pobeda partije Gruzijski san na parlamentarnim izborima 26. decembra je osporena, pošto proevropska opozicija ne priznaje rezultate izbora i bojkotuje rad parlamenta u novom sazivu. Opozicione stranke tvrde da je glasanje bilo namešteno pod uticajem Rusije, koja želi da zadrži Gruziju u svojoj orbiti.
Prozapadna predsednica Salome Zurabišvili, koja je podržala proteste, izjavila je u subotu za AP da njena zemlja postaje „kvazi ruska“ država i da Gruzijski san kontroliše glavne institucije.
„Mi ne tražimo revoluciju. Mi tražimo nove izbore, ali pod uslovima koji će obezbediti da narodna volja bude poštovana, a ne ponovo pokradena“, kazala je ona.
Gruzijski opozicioni lider uhapšen nakon protesta
Gruzijski opozicioni lider Zurab Japaridze iz Koalicije za promene uhapšen je jutros, a lokalni mediji objavili su snimak na kome se vidi kako Japaridzea uvlače u neobeleženi policijski automobil.
Čelnici stranke pokušavaju da utvrde gde ga je odvela policija, prenosi portal „Georgia Today“.
Pritvaranju je prethodio sukob policijskih snaga i demonstranata na protestima koje je izazvala najava vlade prošle nedelje da obustavlja pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
Baltičke zemlje uvode sankcije gruzijskim zvaničnicima
Litvanija, Letonija i Estonija zajedno će uvesti nacionalne sankcije protiv gruzijskih zvaničnika koji su učestvovali u suzbijanju protesta u Gruziji, saopštio je u ponedeljak estonski ministar spoljnih poslova Margus Cakna.
„Tri baltičke države su se zajednički složile da uvedu nacionalne sankcije protiv onih koji su gušili legitimne proteste u Gruziji”, napisao je on na mreži Iks.
U zajedničkom saopštenju objavljenom na društvenoj mreži, ministri spoljnih poslova Estonije, Litvanije i Letonije poručuju da protivnici demokratije i kršitelji ljudskih prava nisu dobrodošli u njihovim zemljama.
Estonska vlada će izdati zabrane za putovanja pojedincima odgovornim za kršenja ljudskih prava, saopštilo je estonsko Ministarstvo spoljnih poslova, prenosi estonski javni servis ERR.
„Gruzijski narod ima pravo da protestuje u znak odbrane svojih prava, pošto njihova vladajuća partija odavno sistematski zavarava javnost. Građani imaju pravo da izraze svoje stavove putem protesta. Nasilje usmereno protiv demonstranata je nesrazmerno i predstavlja kršenje ljudskih prava”, navodi se saopštenju ministra Cakne.
Demonstranti u gruzijskoj prestonici, Tbilisiju, okupljaju se od četvrtka u znak protesta zbog odluke vlade da obustavi proces pristupanja EU, a vlasti koriste suzavac, vodene topove i nasilje protiv demonstranata i novinara, navodi ERR.
Dan ranije, šefica evropske diplomatije Kaja Kalas i evropska komesarka za proširenje Marta Kos obećale su u zajedničkom saopštenju da će akcije gruzijskih vlasti sa ciljem zaustavljanju nemira imati negativne posledice po odnose sa Evropskom unijom.
Izvor: Euronwes/Georgia today/RIA