
Pad nadstrešnice
150 dana tuge i bola: Skup novosadske opozicije na železničkoj stanici
U utorak, 1. aprila, navršava se pet meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu. Novosadska opozicija poziva na skup
Odbor za visoko obrazovanje SANU uputio je dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete u kome naglašava da predlog za izmenu zakona ugrožava kvalitet visokog obrazovanja u Srbiji
Akademijski odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) uputio je u ponedeljak, 18. novembra, dopis Vladi Republike Srbije i Ministarstvu prosvete RS, u kojem se navodi da su predložene Izmene Zakona o visokom obrazovanju, koje je Vlada Republike Srbije uputila Narodnoj skupštini, problematične i da bi njihovo usvajanje i primena doveli do ugrožavanja postojećeg kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.
Naime, kako se navodi u dopisu, ovim izmenama se predlaže da se inostranim univerzitetima omogući da realizuju svoje programe akademskih studija (osnovnih, master i doktorskih) i to samo na osnovu sporazuma koji će potpisati s Ministarstvom prosvete.
Osim toga, izmenama se predviđa da će inostrani fakulteti moći da budu finansirani iz budžeta Republike Srbije. Кonačno, ne manje važan je i predlog da će naši studenti koji završe ove programe dobijati diplome koje će se tretirati kao strane, a ne kao domaće.
Odbor za visoko obrazovanje SANU smatra da su predložene promene problematične i da bi njihovo usvajanje i primena doveli do ugrožavanja postojećeg kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.
Zaobilaženje javne rasprave
Кako se navodi, prvi problem u vezi sa predloženim izmenama Zakona je proceduralni. Omogućavanje inostranim VŠU da učestvuju u procesu visokog obrazovanja u Republici Srbiji predstavlja veoma ozbiljnu promenu koja nikako ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave, kako se upravo čini.
Drugi problem je da se predloženim izmenama urušava postojeći sistem osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju Srbije. Inostrani fakulteti neće imati obavezu da akredituju svoje programe prema standardima i procedurama koji važe u Srbiji.
Oni će dozvolu za rad steći na osnovu sporazuma za Ministarstvom koje nema kapacitete da proverava kvalitet studijskih programa, zbog čega je i osnovano Nacionalno akreditaciono telo.
Treći problem je u vezi sa omogućavanjem da se iz budžetskih sredstava finansiraju programi za koje ne postoji garancija da su kvalitetni što je u suprotnosti sa javnim interesom.
Pri tome, naši državljani koji bi studirali na ovim programima ne bi dobijali diplomu koja bi bila važeća u našoj državi što obesmišljava finansiranje tih studenata iz javnih sredstava.
Imajući u vidu sve navedene probleme i rizike koje nose predložene Izmene, Akademijski odbor za visoko obrazovanje SANU poziva predlagače da povuku postojeći predlog iz skupštinske procedure.
U utorak, 1. aprila, navršava se pet meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu. Novosadska opozicija poziva na skup
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred Radio-televizije Srbije 10. marta 2025. godine
Osumnjičenima za pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu produžen je pritvor
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve