Rusija će zaustaviti isporuku gasa Austriji od subote, 16. novembra, objavila je kompanija OMV.
Do prekida dolazi nakon najave austrijske energetske i hemijske kompanije OMV da će prestati da plaća gas austrijskom ogranku Gasproma, kako bi nadoknadila arbitražu od 230 miliona evra, koju je dobila zbog ranijeg prekida isporuke gasa svojoj nemačkoj podružnici, preneo je AP.
Austrijski arbitražni sud je u četvrtak doneo presudu prema kojoj ruski Gasprom mora da isplati 230 miliona evra OMV-u zbog neredovnih isporuka i potpune obustave dostave plina Nemačkoj.
Puna skladišta gasa
Austrijski kancelar Karl Nehamer istakao je da je podzemno skladište gasa u njegovoj zemlji puno i da postoje alternativne zalihe, koje ne vode poreklo iz Rusije.
„Naša skladišta gasa su puna i imamo dovoljno kapaciteta da dobijemo gas iz drugih regija. Ne možemo biti ucenjeni”, rekao je austrijski kancelar.
Ekspert za rusku ekonomiju u Nemačkom institutu za međunarodne i sigurnosne poslove Janis Kluge naveo je da će prekid koštati Gasprom oko 2,37 milijardi evra godišnjeg prihoda.
Austrija je bila prva zapadnoevropska zemlja koja je kupila ruski gas kada je SSSR potpisao gasni ugovor 1968. godine.
Izvoz nafte i gasa, kao i povezani poreski prihodi, najvažniji su izvor gotovog novca za Kremlj, navodi AP.
Šta će biti od naredne godine?
Postoji mogućnost, međutim, da Austrija nije jedina država koja će prestati da se snabdeva ruskim gasom. Prvog dana 2025. godine ističe ugovor Ukrajine sa Gaspromom, čime će se zatvoriti glavni put ruskog prirodnog gasa prema Evropi.
Iako iz Kremlja kažu da su spremni da produže dogovor o tranzitu i pozivaju Evropljane da ubede Ukrajinu da se sa tim složi, iz Kijeva navode da neće popustiti, prenosi Glas Amerike.
Isporuke ruskog prirodnog gasa bile su kamen temeljac evropske energetske bezbednosti pre početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, kada je Rusija privremeno prekinula isporuku 80 milijardi kubnih metara gasa kontinentu, kao odgovor na sankcije i spor oko plaćanja.
Prekid je zadao veliki udarac evropskoj ekonomiji, koji se, prema analizi Međunarodnog monetarnog fonda, oseća i u 2024. godini.
Evropa je, ipak, od 2021. godine, osigurala alternativne dobavljače prirodnog gasa, u težnji da što manje zavisi od Rusije. Ruski uvoz preko Ukrajine pao je sa 11 odsto na pet odsto, prema podacima kompanije za analizu energetike iz Osla, Rajstad Energija.
Međutim, neke zemlje, poput Mađarske, udvostručile su svoje oslanjanje na Rusiju, a Slovačka i Austrija su od tada povećale ruski uvoz.
Izvori: AP/Glas Amerike