Komentar
Beograde, ugledaj se na Solun
Priča o Solunskom metrou bolno nas podseća na to da vlast u Beogradu zatrpava i sakati naše arheološke lokalitete, naše istorijsko i kulturno nasleđe
Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo. Umesto toga, posle smrti pod nadstrešnicom vlast obećava da će politički vagati i trgovati, da vidi na koga da svali „odgovornost“
Biće „političke odgovornosti“, najavili su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević pošto je u Novom Sadu četrnaest života zdrobljeno betonom.
Premijer je dometnuo da će se o „političkoj odgovornosti“ odlučivati hladne glave, a ne pod „hajkom“ sa društvenih mreža i da bi se zadovoljila „svetina“. To je njegov rečnik za ovu priliku.
Premijer je sigurno verziran u dvorskim igrama – zato je tu gde jeste. Ali, inače, ništa ne razume.
Ostavka, da bi vredela više od ničega, mora da bude moralni i lični čin. Samo takva ostavka, takva „politička odgovornost“, može nekome da se ubroji kao plus.
Za krivicu ima vremena
Neko je nešto prčkao oko nadstrešnice, ona je pala i pobila ljude. Da li su utege ostale bez oslonca, da li je streha bila trošna ili nadstrešnica preopterećena, šta je poremetilo statiku – to se sve može utvrditi, ako se hoće.
I ta stvar se zbilja ne rešava preko kolena ni na društvenim mrežama niti u intervjuima inženjera i arhitekata koji nemaju uvid u projekat, a kamoli u radove, i sve govore otprilike i uopšteno.
Za krivicu, dakle, ima vremena mada će i tu biti potrebno budno oko javnosti da ne bi pojeo vuk magarca i nikome ništa.
Za ostavke pak više vremena nema. Ko je nije podneo u petak popodne, eventualno u subotu – a nije niko – već je zakasnio. Sada ne treba ni da je podnosi.
Samo da pitam šefa
Moralni i lični čin, dakle. Kod moralne odgovornosti nema vaganja, rasprava, dilova i čekanja – ili se oseća ili ne. Ako se oseća, smesta se donosi lična odluka da se podnese ostavka – opet bez pitanja šefu da li ostavka sme da se podnese.
Minuli rad tu ne bi trebalo da igra ulogu. Za takav lični čin – u trenutku kad čoveka preplavi osećaj moralne odgovornosti – nije potrebno dotada biti anđeoski čist.
Branko Ružić je, recimo, prošlog maja lično i neopozivo otišao iako je naređenje sa vrha bilo da front ne sme popustiti, da niko ne sme otići.
Kreće cenjkanje
Pošto niko nije otišao nakon pada nadstrešnice, onda više i nema potrebe da ode. Bar da građani znaju na čemu su.
Jer, govoreći o tome da će se „politička odgovornost“ tek razmatrati, premijer narodu doslovno kaže da će se zakulisno trgovati, cenjkati, vagati čija glava da tobože padne.
A u stvari – imali smo već te primere – da se žrtvenom jarcu otvori zlatni padobran za meko prizemljenje.
To neće biti ni moralni ni lični čin, nego politička trgovina i krizni PR. Samo nastavak odbrane sistema u kojem nadstrešnice padaju na glave.
Priča o Solunskom metrou bolno nas podseća na to da vlast u Beogradu zatrpava i sakati naše arheološke lokalitete, naše istorijsko i kulturno nasleđe
Solidarnost uključuje pomoć, saradnju, zajedničko delovanje koji počivaju na prepoznavanju zajedničkog interesa, u ovom slučaju opstanka golog života, opstanka zajednice protiv koje se okrenula otuđena vlast koja se ponaša kao čopor
Parolu da zemlja „ne sme stati“ Vučić je raširio poput kišobrana nad sobom i svojom partijom ne bi li pokrio sistemsku bahatost, lopovluk i amoralnost. Životi građana ovde nisu od značaja
Televizijska serija „Sablja“ je izgleda uspela da razočara sve. Možda jer su očekivali nešto što igrana serija i ne može i ne treba da pruži
Studenta Akademije umetnosti Relju Stanojevića su bez ikakve potrebe držali u zatvoru 17 dana. Jesu mu naudili, ali nisu uspeli da ga zastraše
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve