Trgovina
Kraj „Najbolje cene“: Čik uđi u prodavnicu
Završava se akcija države i lanaca supermarketa koje ta ista država optužuje da su „derikože“
U nastojanju da dodatno oslabe sposobnosti ruske vojne industrije, SAD su uvele sankcije protiv gotovo 400 subjekata širom sveta, uključujući firme iz Srbije i Crne Gore.
Sjedinjene Američke Države su u sredu uvele sankcije protiv skoro 400 entiteta i pojedinaca u više od deset zemalja za koje Vašington kaže da su snabdevale Rusiju naprednom tehnologijom koja je korišćena u njenoj invaziji na Ukrajinu.
Među onima kojima su uvedene sankcije se nalaze i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
U saopštenju Sekretarijata za finansije, srpska firma Ventrade DOO iz Subotice izvozila je radio uređaje vojne klase ruskoj firmi Promsvjazradio, koja proizvodi opremu za radio emitovanje, a uvozi i tehnologiju dvostruke namene visokog prioriteta u Rusiju, prenosi Glas Amerike.
Kompanija iz Srbije je označena za sankcije na osnovu izvršne uredbe američke vlade, zato što je pružala finansijsku, materijalnu i tehnološku podršku ruskoj kompaniji Promsvjazradio, ili joj je slala robu i usluge.
Prema podacima iz Registra poslovnih subjekata Srbije, firmu Ventrade je 6. aprila 2022. godine, manje od dva meseca nakon početka invazije Rusije na Ukrajinu, sa 120.000 dinara osnivačkog kapitala osnovala i bila joj je direktorka mađarska državljanka Renata Meznerics.
Od jula 2023. godine, kao direktor i osnivač firme je upisan Žolt Lajgut, takođe državljanin Mađarske.
Sankcije su uvedne i kompaniji International Business Corporation iz Bara, u vlasništvu ruskog državljanina Sergeja Kokoreva, zbog izvoza vojne opreme iz Crne Gore u Rusiju.
Sveobuhvatne sankcije protiv 274 entiteta i pojedinaca
Sankcije i druga ograničenja najavljena su istovremeno u saopštenjima Stejt departmenta i ministarstava finansija i trgovine. Ministarstvo finansija uvelo je sankcije protiv 274 entiteta i pojedinaca, Stejt department protiv više od 120, a Ministarstvo trgovine protiv 40 kompanija i istraživačkih institucija na listu ograničenja trgovine, preneo je portal Radio Slobodna Evropa.
Sveobuhvatne sankcije pokazuju da će SAD i njihovi saveznici „nastaviti da preduzimaju odlučne akcije širom sveta da zaustave protok kritičnih oruđa i tehnologija koje su Rusiji potrebne da bi vodila svoj nezakonit i nemoralni rat protiv Ukrajine“, rekao je zamenik ministra finansija Voli Adejemo (Wally Adeyemo).
Više od polovine pojedinaca i entiteta kojima su sada uvedene sankcije nalazi se u Indiji, Kini, Švajcarskoj i Turskoj, saopštilo je Ministarstvo finansija.
„Kao što pokazuje današnja akcija, mi ne popuštamo u našoj rešenosti da umanjimo i degradiramo mogućnosti Rusije da opremi svoju ratnu mašinu i zaustavimo one koji žele da pomognu njenim naporima da se zaobiđu ili izbegnu naše sankcija i kontrole izvoza“, dodao je Adejemo.
Sankcije Ministarstva finansija na listu sankcionisanih dodale su petoto zamenika ruskog ministra odbrane, uključujući rođaku predsednika Vladimira Putina, Anu Civilevu, i sina bivšeg premijera Mihaila Fradkova, Pavela Fradkova. Ostala tri navedena zamenika ministra odbrane su Andrej Buliga, Viktor Goremikin i Aleksandar Fomin.
Stejt department je saopštio da nastoji da „poremeti mreže i kanale preko kojih Rusija nabavlja tehnologiju i opremu od entiteta u trećim zemljama kako bi pomogla svoje ratne napore“. Nove sankcije usmerene su na proizvođače, izvoznike i uvoznike robe ključne za rusku vojno-industrijsku bazu, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo trgovine je takođe objavilo trgovinska ograničenja za 40 stranih entiteta „kako bi se pozabavili njihovom nabavkom visokoprioritetne mikroelektronike i druge robe američkih brendova u ime Rusije“.
Zamenik ministra trgovine SAD Alan Estevez naveo je u saopštenju da američki proizvodi „ne pripadaju onima koji podržavaju rusku odbrambenu industrijsku bazu“.
Sankcije su posebno usmerene na izbegavanje sankcija preko trećih zemalja. Među zemljama u kojima se nalaze sankcionisani entiteti i pojedinci su Kina, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska, Tajland, Malezija i Švajcarska.
Sankcijama se zamrzava svu imovinu koju entiteti i pojedinci imaju u jurisdikciji SAD, blokirano im je korišćenje finansijskog sistema SAD, a američkim građanima je zabranjeno da posluju s njima.
Izvor: Radio Slobodna Evropa / Glas Amerike
Završava se akcija države i lanaca supermarketa koje ta ista država optužuje da su „derikože“
Policijski službenik Slobodan Drmanac nagrađen je sa 40.000 dinara za „ostvarene izuzetne rezultate u obavljanju policijskih poslova”, iako je bio prijavljen da je 2020. godine pretukao mladića s autitzmom tokom građanskih protesta. Pravni zastupnici pretučenog mladića podneli su ustavnu žalbu zbog toga što u slučaju tog prebijanja država nije obezbedila delotvornu istragu
Opozicija u Srbiji podnela je zahtev Ustavnom sudu, zatraživši ocenu ustavnosti Vladine uredbe koja omogućava nastavak projekta „Jadar". Prilikom predaje došlo do guranja pojedinih poslanika sa pripadnicima obezbeđenja Ustavnog suda
Umesto štrajka prosvetnih radnika, Srbija ima niz malih protesta i kratkih prekida rada koji očito ne ostavljaju utiska na vlasti. „Vreme“ istražuje zašto je tako
Dok se na planini Besna Kobila intenzivno traži olovo i cink, ekološke organizacije podižu glas protiv onoga što nazivaju „neodgovornim rudarenjem" koje za sobom ostavlja nezaštićene bušotine i zagađene vodotoke
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve