Životna sredina
U vrtićima u Srbiji se troše milioni plastičnih čaša, bez potrebe
Uvedene su zbog pandemije, ali su opstale do danas u mnogim vrtićima. Zašto deca u Srbiji i dalje piju iz plastičnih čaša i zašto gomilamo novi otpad
Zbog probijanja Savskog nasipa radi instalacija za ugostiteljske splavove, više od 100.000 stanovnika Novog Beograda suočava se s rizikom od poplava, upozoravaju stručnjaci i aktivisti iz pokreta Kreni-promeni.
Zbog prokopavanja Savskog nasipa na više od 40 mesta radi postavljanja instalacija za ugostiteljske splavove, u slučaju visokog vodostaja bi poplavom bili ugroženi životi više od 100.000 stanovnika Novog Beograda, rekao je odbornik pokreta Kreni-promeni i docent Katedre za bujice i eroziju Šumarskog fakulteta Aleksandar Anđelković.
Anđelković je na konferenciji u beogradskom Medija centru kazao da samo nasipanjem zemlje na mestima gde je nasip probušen nije moguće vratiti ga u prvobitno stanje.
„Desilo se sleganje po kosinama nasipa. Postoje čak i mini klizišta. Nasip nije više u funkciji zaštite od poplava. Da bi nasip bio popravljen i vraćen u prethodno stanje, neophodno je oštećeni deo nasipa izgraditi ponovo“, naveo je Anđelković.
Anđelković: Vlada bezakonje
On je kritikovao preduzeće „Srbijavode“ što tokom prethodne tri godine nije uložilo nikakva sredstva u biološke i biotehničke mere.
Ocenio je da po merama za odbranu od poplava Srbija zaostaje za Evropom i da se vlast neodgovorno odnosi prema vodoizvorištima, a na rekama „vlada bezakonje“.
Anđelković je kazao da Beograd ima samo tri vodoinspektora i da oni nemaju sistemsku zaštitu „da bi posao obavljali kako treba“.
Oliver Ilić iz neformalnog udruženja „Savski nasip“ je rekao da su prva bušenja nasipa primećena 2018. godine i pojavile su se bare na nasipu tokom leta što su prijavili vodoinspekciji, ali ona nije reagovala, te su obavestili policiju.
Kazao je da je u toku „otimačina reka“, a vlast je zapustila vodoizvorišta i dozvolila izgradnju nelegalnih objekata uz sam rečni tok, blizu reni-bunara koji Beograd snabdevaju vodom.
Kazao je da kamioni idu nasipom iako teškim vozilima to nije dozvoljeno jer oštećuju nasip.
Tomić: Nadležni da zabrane nelegalni saobraćaj na Savskom nasipu
Aktivista Branislav Tomić je kazao da je neophodno da nadležni zabrane nelegalni saobraćaj na Savskom nasipu, da postave nasipske kapije i nadzorne kamere.
Po njegovim rečima, Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ je popustilo vlasnicima splavova koji su nelegalno bušili nasip i omogućilo im da se priključe na vodovodnu mrežu putem nelegalnih šahtova.
Odbornica Kreni-promeni u Skupštini Grada Beograda Tatjana Mićić je kazala da je Opština Novi Beograd rebalansom budžeta obezbedila dodatnih 100.000 dinara za vanredne situacije, za šta je redovnim budžetom bilo predviđeno svega 500.000 dinara.
„To su nedovoljna sredstva. Koga ćete vi da odbranite i šta može uopšte da se učini s tom malom sumom?“, pitla je Mićić.
Odbornici Pokreta Kreni-promeni i aktivisti su najavili da će nastaviti da insistiraju na odbrani od poplava i da će od institucija tražiti mere za zaštitu građana.
Javno vodoprivredno preduzeće „Srbijavode“ je nedavno saopštilo da zbog narušavanja Savskog nasipa ne garantuje bezbednost Novog Beograda, ali je ubrzo rečeno za medije da je s nasipom sve u redu.
Izvor: Beta
Uvedene su zbog pandemije, ali su opstale do danas u mnogim vrtićima. Zašto deca u Srbiji i dalje piju iz plastičnih čaša i zašto gomilamo novi otpad
U nastojanju da dodatno oslabe sposobnosti ruske vojne industrije, SAD su uvele sankcije protiv gotovo 400 subjekata širom sveta, uključujući firme iz Srbije i Crne Gore.
Početak radova na prenameni kovid bolnice u Batajnici dugo je odlagan budući da je ta zdravstvena institucija u Katastru inicijalno bila upisana na Vojsku Srbije, dok se sada konačno vodi na Ministarstvo zdravlja
Radnici turske kompanije Džinsi u Leskovcu dobili su deo zaostalih plata iz Fonda solidarnosti, koji finansiraju građani Srbije. Zašto plate nisu isplaćene novcem od prodaje kompanije
Dogovorena je nova saradnja Srbije i Belorusije u zajedničkim obukama policije, specijalnih jedinica i obukama u oblasti borbe protiv terorizma. Dogovor su postigli ministar unutrašnjih poslova Belorusije Ivan Kurbakov i potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina, obojica pod sankcijama SAD
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve