Mural „20. oktobar“ sa porukom partizana, i to baš pred 80. godišnjicu oslobođenja Beograda, uklonjen je kako bi na istom mestu umetnici koje će angažovati Ekspo oslikali drugi
„Zauzimali smo ulaz po ulaz, zgradu po zgradu. U tome su nam pomagali hrabriji stanovnici ulice, koji su sprovodili borce kroz dvorišta i podrume zgrada“, pisalo je na muralu na fasadi Instituta za mentalno zdravlje na uglu Bulevara Despota Stefana i Palmotićeve ulice, a onda je pre dva dana mural prekrečen.
Bio je to citat Jovana Kasalice, jednog od partizana koji su pre 80 godina oslobađali Beograd.
Mural se zvao „20. oktobar“, oslikali su ga Miloš Miletić i Mirjana Radovanović iz udruženja KURS pre 10 godina, povodom 70 godina od oslobođenja Beograda.
Foto; Promo/Martina PetrovićUklanjanje murala_
Opština Stari grad navela je da je na tom zidu u izradi mural posvećen obeležavanju 80 godina od oslobođenja Beograda.
„Naslikaće ga umetnici koji će biti angažovani od strane specijalizovane izložbe Ekspo 2027, kao deo pripremnog programa urbanih umetničkih intervencija koje će trajati u kontinuitetu do održavanja same izložbe“, navela je opština Stari grad za RSE.
Ne zna se zašto je stari mural prekrečen, zašto baš pred novu godišnjicu oslobođenja. A ni po čijem naređenju. Došli su radnici, postavili dizalicu i krenuli da brišu mural.
Novi mural je mogao da se oslika na nekom drugom zidu.
„Svakako nije bila samoinicijativna akcija, jer niko ne može u sred bela dana da parkira dizalicu i da kreči fasadu javne institucije. U svakom slučaju mi za sada nemamo informacije po čijem nalogu je prekrečen naš mural“, kažu za „Vreme“ autori murala Miloš Miletić i Mirjana Radovanović.
U saopštenju koje su poslali javnosti podsećaju da je „KURS 2014. godine dobio sredstva iz budžeta Republike Srbije − Ministarstva kulture i informisanja na Konkursu za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti, kao i potrebne saglasnosti i dozvole za oslikavanje od tadašnje uprave Instituta, Zavoda za zaštitu spomenika i drugih nadležnih institucija.“
Ovog avgusta, kontaktirala ih je pravna služba Instituta za mentalno zdravlje sa idejom da se mural restaurira. Oni su u odgovoru izrazili želju da restauriraju mural, i uputili su Institut u korake koje je potrebno obaviti za tu akciju. Do danas nije stigao odgovor na mejl.
Nakon što su sa društvenih mreža saznali da neko briše njihov mural, kažu, uputili su dopis Institutu za mentalno zdravlje.
Ističu da „uklanjanje murala bez obaveštavanja umetnika otvara pitanje vlasništva i očuvanja javnih umetničkih dela, kao i tretmana kulturnog nasleđa u javnim prostorima.“
„Pored grube povrede autorskih prava autora, ovaj čin brisanja murala dodatno upada u oči jer se obavljen par dana pred obeležavanje oslobođenja glavnog grada Srbije. Ne možemo da se ne zapitamo kome smeta mural koji je posvećen sećanju na oslobodioce Beograda i po čijem nalogu je izvršeno njegovo krečenje“, napisali su u saopštenju.
U kontekstu zalaganja i agitovanja gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da iz Beograda treba ukloniti Kuću cveća i ostale tragove komunizma, delovalo je da nije smetao mural nego istorija na koju je podsećao.
Međutim, zaboravilo se na Ekspo i njegove potrebe.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Uroš Blažić, koji je 4. maja prošle godine iz automatske puške i pištolja ubio devetoro, a ranio trinaestoro mladih ljudi u Duboni i Malom Orašju, tvrdi da je napadnut u zatvoru, rečeno je u Upravi za izvršenje sankcija
Već danima studenti, čiji se fakulteti nalaze na Studentskom trgu, izloženi su brojnim uvredama po različitim osnovama, a dobijaju i direktne pretnje sa nepoznatih brojeva telefona. Uprava ovih osam fakulteta traži pravdu od nadležnih organa
Nova studija u časopisu Chemosphere pokazuje da reciklirana crna plastika, od koje se prave kuhinjske varjače, posude ili igračke, ispušta otrove, posebno ako se zagreva
Tragedija u Novom Sadu bila je razlog gradovima Vojvodine da odustanu od proslave Nove 2025. na trgovima, dok u užoj Srbiji nisu hteli da se odreknu Karleuše i drugih popularnih pevača. U tome prednjači Beograd sa čak dve proslave
Pacijente koji dolaze na Vojnomedicinsku akademiju (VMA) u centralnom holu, čim se prođe kroz ulazna vrata, od srede dočekuju kante za sakupljanje vode koja curi sa plafona i upozorenje „zabranjen prolaz“
Šta spaja Vučića i Jelenu Karlešu? Zašto je pevačica ispunila sve zadate elemente naprednjačke retorike? I koliko van granica Srbije moraju biti čudni i smešni višesatni monolozi koje njen predsednik drži svakog bogovetnog dana
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!