Korisnici Android telefona imaće uskoro novi nivo zaštite u slučaju krađe ili nekog sličnog neprijatnog događaja zahvaljujući veštačkoj inteligenciji
...Zoran Stanojević
Kad vam ukradu telefon ili kada ga izgubite, nije najstrašnije to što ste ostali bez manje ili više vrednog aparata, već to što osoba koja se nađe u posedu istog ima fantastičan uvid u vaš život i tajne. Mnogi bi platili više nego što sam telefon košta samo da im niko ne viri u podatke, otprilike kao što smo spremni da se odreknemo novca iz ukradenog novčanika, pa i da doplatimo, samo da nam vrate dokumenta.
Korisnici Android telefona imaće uskoro novi nivo zaštite u slučaju krađe ili nekog sličnog neprijatnog događaja zahvaljujući veštačkoj inteligenciji.
Gugl je smislio da iskoristi žiroskop i druge senzore u telefonu koji beleže podatke o kretanju i nauči sistem da predoseti kada ti pokreti mogu da deluju neobično. Recimo, naglo grabljenje telefona i udaljavanje brzim korakom (biciklom, skuterom, automobilom), tipično za lopova koji vam na ulici otima telefon iz ruke, prepoznaje se kao neželjena aktivnost i ekran telefona će se momentalno zaključati. Ta funkcija zove se Theft Detection Lock to jest zaključavanje zbog prepoznate krađe.
Druga situacija je kada lopov vaš telefon ne uključuje na internet da ga ne bi pronašao servis “pronađi moj telefon” (Find my device). Android kažnjava takvo ponašanje zaključavanjem ekrana i to se zove Offline Device Lock.
Treća opcija je Remote Lock koja vam omogućava da zaključate telefon koji takođe ne možete da pronađete pomoću Find my Device davanjem komande na telefonski broj.
Pomenute funkcije mogu se koristiti i u situacijama kada telefon izgubite i zaturite pa vam je potrebno da bude zaključan ako ga pronađe neko u koga nemate poverenje.
Ove funkcije su u fazi testiranja i prvo su puštene na tržište u Brazilu, ali bi uskoro mogle da se pojave i na našim telefonima, samo ih treba redovno apdejtovati i proveravati nove funkcionalnosti.
To nije sve. Android već sada nudi neke fantastične stvari koje se ne koriste u dovoljnoj meri, a takođe su plod veštačke inteligencije. Prva je prevođenje teksta. Ako se nađete pred tekstom na jeziku koji ne razumete, dovoljno je da u tekst uperite kameru i izaberete opciju Translate (prevedi). Telefon će poslušno napraviti snimak teksta, prepoznati jezik i isporučiće ga na ekran na željenom jeziku.
Druga korisna opcija, za one koji su oprezni i telefon stalno drže zaključan, jeste Extend Unlock to jest prošireno otključavanje. Ta opcija vam telefon drži stalno otključan kada se nađete u prostoru u kom se osećate bezbedno. Recimo, ako živite sami, nije potrebno da vam se telefon svaki čas zaključava iako se ne nalazite ni u kakvoj opasnosti da mu neko drugi pristupi. Kada prepozna zadatu bezbednu lokaciju, telefon prestaje da automatski zaključava ekran i možete ga stalno koristiti, što se kaže “kao kod kuće”. Ko voli da kuva ili mora da čisti zna šta znači otključavati telefon musavim rukama.
Daljinsko uključivanje kamere i mikrofona pomoću posebne komande poznate vlasniku bilo bi, možda, još efikasnije rešenje u traženju aparata. Kao i mogućnost da se javi i kada je utišan. Ima nas koji verujemo da takve opcije odavno postoje samo nisu predviđene za opštu upotrebu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Raspala se država, raspao se sistem; da li je barem jedno od toga moglo da opstane, makar nauštrb onog drugog? Ili su bili vezani istom bodljikavom žicom?
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Alija Balijagić ne može biti ni junak, ni hajduk, već samo dokaz nemoći države da kontroliše ekstremno nasilje. On je samo do kraja razgolićena slika surove društvene stvarnosti koja razume samo strah
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!