Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Tužilaštvo formiralo predmet o kamenolomu u Donjoj Jablanici, u utorak Dan žalosti u BiH
Tužilaštvo je formiralo je predmet s posebnim naglaskom na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području u Donjoj Jablanici, potvrđeno je iz ove institucije.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine donela je na hitnoj sednici odluku o proglašavanju 8. oktobra Danom žalosti u Federaciji Bosne Hercegovine, zbog žrtava usled poplava i klizišta na području Federacije BiH.
Odluka je donesena radi izražavanja saučešća i saosećanja sa porodicama žrtava, saopšteno je iz Vlade.
Prethodno je i Vlada Republike Srpske, drugog entiteta u BiH, proglasila 8. oktobra Danom žalosti povodom stradanja stanovništva u poplavama i klizištima na području Hercegovine i centralne Bosne.
Na zgradama institucija zastave će biti spuštene na pola koplja, bit će otkazane kulturne manifestacije, dok će sportske biti prilagođene trenutku.
Pripadnici Sportsko – rekreativnog kluba Neretva, u saradnji sa Federalnom upravom civilne zaštite BiH, pronašli su još jedno telo u Buturović Polju, javlja N1 Sarajevo.
U BiH se i danas radi na otklanjanju posledica poplava u kojima je 4. oktobra, po zvaničnim podacima, poginulo najmanje 20 osoba.
Najviše stradalih je u Donjoj Jablanici, a izgubljenih života u ovoj katastrofi ima i u selima kod Fojnice te Konjica.
„Svi smo krivi, najviše vlasti”
„Svi smo krivi, a najviše vlasti, što se ne čini dovoljno na prevenciji katastrofa”, rekao je akademik Muriz Spahić, stručnjak za hidrologiju i geografiju, osnivač Udruženja geografa BiH i bivši dekan i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu za „Al Džaziru”.
On je dodao i da su poplave nastale kao odgovor na dugu letnju sušu, jer, statistički gledano, jedno nevreme uvek prouzrokuje drugo. Ove poplave treba posmatrati i u kontekstu značajnih fluktuacija, odnosno klimatskih promena.
Uzrok tragičnim posledicama, tvrdi Spahić, leži i u činjenici da su pogođena naselja izgrađena u podnožju strmih padina nagiba većeg od 60 stepeni.
„Ogromne količine vode izazvale su geomorfološki stres koji je stvorio nove oblike reljefa kakvi se u normalnim okolnostima ne bi stvorili ni za 100 godina“, kaže Murić.
Spahić podseća na događaj u Tadžikistanu iz 1911. godine, kada je zemljotres izazvao klizište koje je progutalo celo selo i stvorilo branu na reci Murgab, a opasnost od njenog pucanja ugrožava oko pet miliona stanovnika u četiri države.
„Treba se setiti mojih upozorenja o visokoj brani Ulog kod Kalinovika, koja predstavlja veliku, latentnu opasnost za dolinu Neretve sve do Jadranskog mora. Zato je prostorno planiranje i izučavanje prostora neophodno pre nego što se taj prostor naseli ili antropogeno zahvati. Ne može se selo ili naselje planirati u podnožju padine koja ga može uništiti za vrlo kratko vreme“, rekao je profesor Spahić za bosanski „Avaz”.
On takođe upozorava da korita reka nisu redovno održavana i da se o odlaganju smeća ne vodi računa, te da u takvom ambijentu imamo i seču šuma, sve to, u kombinaciji s klimatskim promenama, preti sličnim katastrofama i u budućnosti.
Traga se za najmanje devet osoba
U Konjicu se, prema podacima MUP-a, i dalje traga za četiri prijavljene nestale osobe, dok u Jablanici ta brojka sada zvanično iznosi pet nestalih osoba čiji su nestanak prijavili njihova rodbina, prijatelji i komšije. Od 16 smrtno stradalih, jedno je telo još uvek neidentifikovano.
Na području Opštine Jablanica, u Donjoj Jablanici, spasilačke ekipe su stalno na terenu i pretražuju prostor u potrazi za nestalima. Uz domaće snage, pomoć pruža i više spasilačkih ekipa iz Hrvatske, Srbije i Turske. Ljudima u odsečenim zaseocima profesionalne službe i volonteri dostavljaju hranu, vodu, lekove i ostale potrepštine.
Novo upozorenje za kišu u poplavljenim područjima
Narandžasto upozorenje za jaču kišu izdato je za zapad, istok i sever Hercegovine, kao i za deo centralne Bosne.
„Upozorenje se daje zbog trenutne situacije na poplavljenim područjima. Moguća je pojava bujičnih potoka i klizišta”, poručili su iz FHMZ-a.
Shodno tome, izdali su i preporuke.
„Budite spremni da zaštitite sebe i svoju imovinu. Plavljenje imovine i saobraćajnih mreža su moguće. Poremećaj u snabdevanju električnom energijom, vodom i u komunikacijama je moguć. Može biti potrebna manja evakuacija. Teški uslovi za vožnju usled smanjenje vidljivosti i nekontrolisanog kretanja vozila usled vode”, navodi se u saopštenju.
Izvor: Al Džazira, Blic
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve