Međunarodni odnosi
Merkel: Sa Trampom nema ćaskanja – ili ti ili on
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
Valerij Zalužnji, bivši načelnik ukrajinskog Generalštaba, aminovao je napad na rusko-nemački gasovog, piše Špigel. Da li će nemačko tužilaštvo konačno doći do nekog od osumnjičenih?
Operacija miniranja gasovoda Severni tok, žile-kucavice koja je povezivala Rusiju i Nemačku, izvedena je uz odobrenje bivšeg ukrajinskog načelnika Generalštaba Valerija Zalužnjog.
To javlja ugledni hamburški nedeljnik Špigel, na osnovu svojih istraživanja.
Kako pišu, akcija miniranja cevovoda Severnog toka 1 i 2 u septembru 2022. godine plaćena je 300.000 dolara iz privatnog džepa, ali je plan na kraju aminovao Zalužnji.
Nasuprot tome, piše Špigel, predsednik Volodimir Zelenski nije bio informisan o akciji koja će odseći Nemačku od ruskog gasa.
Svi sve negiraju
Zalužnji, koji je pre nekog vremena smenjen zbog navodnog sukoba sa Zelenskim, dobio je „utešno“ mesto ambasadora u Velikoj Britaniji. Sa te pozicije, on je ranije rekao Vol strit žurnalu da ništa nije znao o akciji miniranja gasovoda.
Prema pisanju Špigela, ekipa diverzanata sastojala se od ukrajinskih ronilaca, većinom civila. Komandovao je bivši obaveštajac Roman Červinski, koji to sve negira.
Eksplozije su u septembru 2022, sedam meseci nakon pokretanja ruske invazije na Ukrajinu, odjeknule kod danskog ostrva Bornholm u Baltičkom moru.
Rusija je već prethodno bila smanjila dotok gasa kroz Severni tok, ali od tada je gasovod ruiniran i ispunjen slanom morskom vodom. Nemačka se okrenula nabavci energenata sa drugih strana, što je u toj zemlji bilo motor velikih poskupljenja.
Uprkos tome, Vlada Olafa Šolca dugo je oklevala da uopšte pominje havariju na Severnom toku i spada među najjače podržavaoce Ukrajine novcem i oružjem.
Šolc okreće drugi list?
Tek sredinom avgusta ove godine je nemačko tužilaštvo raspisalo poternicu za jednim Ukrajincem koji je navodno bio deo ronilačkog tima koji je izveo diverziju.
No, taj se navodno iz Poljske – odakle je ekipa krenula u diverziju – već vratio u Ukrajinu i onde nije dostupan nemačkim vlastima. Tužilaštvo sve ove informacije nije htelo da komentariše.
Šolc, koji vodi najmanje popularnu Vladu u istoriji, nedavno je prvi put sabotažu na gasovodu nazvao „terorističkim činom“.
„Zahtevamo od bezbednosnih službi i tužilaštva da vode istragu bez poštede po bilo koga. Ništa se ovde neće zataškavati“, rekao je Šolc. I dodao je da hoće da se diverzantima sudi u Nemačkoj.
Mnogi posmatrači veruju da je i Šolcu dosta rata u Ukrajini i tako tumače njegove nedavne inicijative za pregovorima Moskve i Kijeva.
On takođe i dalje odbija da Ukrajinu naoruža raketama dometa petsto kilometara, iz straha da mogu biti korišćene za udare na rusku teritoriju.
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
U subotu uveče u zgradi u Kninu eksplodirala je ručna bomba M-75. Jedna osoba je poginula, a četiri su ranjene
Erdogan podržava odluku Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje Benjamina Netanjahua, Žozep Borelj takođe, dok Viktor Orban zove u goste izraelskog premijera i garantuje mu bezbednost
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena, saopštio je mađarski ministar unutrašnjih poslova. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Premijer Izraela zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda u Hagu svakako neće putovati ni u jednu od 124 zemlje potpisnice Rimskog statuta, ali se to ne odnosi na Sjedinjene Američke Države, odakle je već dobio veliku podršku, ukazao je spoljnopolitički komentator Boško Jakšić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve