Ana Brnabić tvrdi da vlast nikada nije menjala stav po pitanju iskopavanja litijuma – pod rečju „vlast“ misleći na predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Međutim, upravo je Ana Brnabić 2022. godine govorila da je na projekat Jadar „apsolutno stavljena tačka“, da bi ove godine izjavila da je zapravo samo mislila na „pauzu“
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić podelila je na društvenoj mreži Iks snimak televizijskog gostovanja lidera SSP Dragana Đilasa, u kome on kaže da je vladajuća koalicija predvođena SNS slagala svoje birače da je projekat kopanja litijuma u Zapadnoj Srbiji obustavljen. Đilas zaključuje da je ta laž razlog za novi izlazak na birališta, uz promenu izbornih uslova.
„Najnovija ploča i kaseta opozicije: izbori zbog litijuma! Pitanje litijuma razlog za raspisivanje izbora jer je vlast promenila stav. ‘Aj baš da vidimo“, napisala je Brnabić.
Ona je dodala da „Aleksandar Vučić ni u jednom trenutku nije menjao stav na temu litijuma“. U opširnoj izjavi, predsednica Narodne skupštine je optužila opozicione lidere da su oni ti koji su menjali svoje stavove – ponavljajući ranije iznesene optužbe da je opozicija „dovela Rio Tinto u Srbiju“ i ranije sarađivala sa anglo-australijskom korporacijom.
Međutim, deluje da je Ana Brnabić vešto zaobišla optužbe upućene na njen račun – lično je današnja predsednica parlamenta, a tadašnja premijerka, 2022. godine saopštila da se od projekta „Jadar“ odustaje.
Šta je govorila Ana Brnabić
Ana Brnabić, u tom trenutku sa pozicije predsednice Vlade, izjavila je 20. januara 2022. godine da je na sednici Vlade ukinuta Uredba o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom „Rio Tinto“.
„Poništeni su svi upravni akti vezani za Rio Tinto, odnosno Rio Sava, sve dozvole, odluke, rešenje i sve ostalo. Ugovore nikada nismo imali, kao što smo više puta rekli“, rekla je premijerka.
Dodala je da je ukinuta Radna grupa za implementaciju projekta „Jadar“ čime su, kako je rekla, ispunjeni svi zahtevi ekoloških protesta i „stavljena tačka na Rio Tinto u Srbiji“.
„Ovim je što se tiče projekta Jadar i Rio Tinto sve završeno“, kazala je tada premijerka.
Ona je tom prilikom navela i razloge zbog kojih se od projekta odustaje.
„Pod jedan, ja razumem da su građani zabrinuti potencijalnim uticajem na životnu sredinu u prelepom području Jadra i Rađevine. Razumem da ima mnogo onih koji ovo žele da zloupotrebe politički, ali razumem da ima mnogo onih koji su zaista, istinski zabrinuti, pre svega u lokalnoj zajednici. Žao mi je što ranije nismo čuli ovu zabrinutost i ove glasove. Ali sad smo čuli građane i usvojili ono što su tražili i razumeli njihovu bojazan“, kazala je Brnabić.
Drugi razlog je bio to što „Rio Tinto apsolutno nije pružio dovoljno informacija ljudima u Jadru, Rađevini, lokalnim mestima i lokalnim selima, nije pružio dovoljno informacija ni Vladi Republike Srbije“.
Kao treći razlog za odustajanje od projekta, Brnabić je navela da neće dozvoliti „kao predsednica Vlade Republike Srbije, da uspe pokušaj političke obmane u kojoj oni koji su dovodili Rio Tinto, koji su im davali dozvole, koji su menjali zakone zarad Rio Tinta kako bi imali eksploataciona prava, da danas sve ove stvari svale na nas“.
Poslednji razlog Ane Brnabić bio je to što je „zaista sve postalo besmisleno, sve, svaki dan samo lažu. I sve se svelo na laži. I dosta je sve skupa ovog licemerja. I zato stavljamo tačku, na kraju krajeva, i na Rio Tinto“.
Nekoliko dana kasnije, Brnabić je istu stvar ponovila u izjavi za Insajder, kada je rekla da je „apsolutno stavljena tačka na projekat Jadar”.
Puj, pike, ne važi
Ubrzo nakon parlamentarnih izbora 2022. godine, bilo je jasno da vlast nije odustala od projekta u dolini Jadra, kako je ranije objavila Ana Brnabić.
To se videlo po izjavama predsednika Srbije, koji je naglašavao da je zaustavljanje projekta bilo „velika greška“ koju „sebi nikada neće oprostiti“, ističući da smo „ispali jedini idioti na svetu koji su se odrekli litijuma“. Istini za volju, Aleksandar Vučić je zaista do danas ostao dosledan po pitanju svog stava o kopanju litijuma.
Međutim, ubrzo je i Ana Brnabić promenila ploču. Ona je krajem 2022. izjavila kako ne vidi mogućnost da se projekat „Jadar“ oživi, ali da kod nje i dalje postoji žal, jer „nikada veću razvojnu šansu u našoj istoriji nismo imali“.
U novembru 2023, tokom nove predizborne kampanje, Brnabić je ponovo naglasila: „A što se tiče litijuma, za moju Vladu je stavljena tačka“.
Ipak, po odavno usvojenom šablonu, ono što vlast priča pre izbora, nakon što obezbedi potrebnu većinu – ne važi. Ubrzo posle decembarskih parlamentarnih izbora na kojima je vlast još jednom obezbedila neophodnu većinu, o litijumu su, u istom danu, govorili i predsednik Vučić i premijerka Brnabić. Vučić je 22. januara ove godine u Skoplju, nakon sastanka lidera zemalja Zapadnog Balkana sa predstavnicima EU i SAD, izjavio da bi „sutra kopao litijum kada bi ta odluka od njega zavisila“, dok je Brnabić napomenula da Vlada Srbije nikad nije zaustavila projekat „Jadar“ zato što je mislila da je loš, već ga je ona samo stavila „na pauzu“ kad je zaključila da stranci, finansirajući ekološke proteste, žele da oslabe predsednika Srbije.
Krajem juna, Ana Brnabić je navela da je u januaru 2022. godine – onda kada je govorila da je na projekat „Jadar“ apsolutno stavljena tačka – zapravo mislila: „Ajde sad malo da zakočimo, pa da razgovaramo o tome dalje“.
Ustavni sud je 11. jula proglasio neustavnom uredbu Vlade Srbije o stopiranju projekta „Jadar“, a potom je Vlada Srbije usvojila Uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za realizaciju ovog projekta. Od tog trenutka, Ana Brnabić gotovo svakodnevno javnosti u Srbiji govori o koristi od iskopavanja litijuma.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Moji stavovi poznati su svakome tko čita naše novine i portal. Oni, svakako, nisu tajna ni za RTS. Zato me je profesionalno i ljudski pogodilo da moj komentar, u kojem osuđujem tagetiranje urednika i novinara Javnog servisa, ova kuća iskoristi da preko mene zabije nož u leđa „Vremenu“
U toku je peti dan blokade zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici u Beogradu i na Košutnjaku. Javni servis je bio prinuđen da promeni programsku šemu, a kako navode, rade u najtežim uslovima do sada. Podneta je i krivična prijava protiv studenata koji blokiraju zgrade RTS-a
RTS je podneo krivičnu prijavu protiv studenata u blokadi koji od 14. aprila blokiraju zgrade u Takovskoj i na Košutnjaku, saopštili su iz javnog servisa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izmene u finansiranju fakulteta i više novca privatnim visokoškolskim ustanovama kako bi se razbio monopol državnih fakulteta. Profesori nekih privatnih fakulteta to vide kao razdor u akademskoj zajednici
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!