Iako je Ministarstvo trgovine objavilo nove, jeftinije cene goriva koje će važiti u narednih sedam dana, ono je i dalje među najskupljim u regionu. Skuplje od Srbije je jedino u Albaniji
Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine objavilo je nove cene goriva, tako da će od 15 časova, na pumpama u Srbiji litar evro dizela koštati 191 dinar, a litar benzina evropremijum BMB biće 176 dinara.
Nove cene goriva biće na snazi do sledećeg petka 20. septembra. Prema novim cenama, benzin i dizel su u odnosu na prošli petak pojeftinili za tri dinara, međutim, ocena većine vozača je da se na pumpama u našoj zemlji toči skupo gorivo. Zbog toga se postavlja pitanje kolike su cene goriva u Srbiji u odnosu na region?
Po srednjem deviznom kursu na današnji dan, litar dizela košta 1,63 evra, a litar benzina 1,50 evra. Pošto su cene skuplje od većine zemalja u regionu, česta je pojava da stanovnici pograničnih delova Srbije prelaze granicu samo da bi nasuli pun rezervoar goriva, a uz to možda i po neku kantu kako bi uštedeli.
U nastavku predstavljamo aktuelne cene benzina od 95 oktana i evrodizela u okruženju. Cene su upoređivane prema poslednjem ažuriranju specijalizovanog portala „globalpetrolprices“.
Prema ovim podacima, litar dizela plaćaju skuplje jedino vozači u Albaniji, gde je cena 1,73 evra, dok je Srbija na drugom mestu, sa pomenutom cenom od 1,63 evra. Najjeftiniji dizel u regionu je u Severnoj Makedoniji, gde litar košta 1,10 evra.
Slična situacija je i u vezi sa benzinom. Albanija je najskuplja, u njoj litar košta 1,73 evra, Hrvsatska je na drugom mestu sa 1,56 evra, dok mi i Mađari delimo treće mesto sa cenom litre benzina od 1,50 evra.
Foto: Tanjug / Jadranka IlićGorivo u Srbiji među najskupljim na Balkanu
Cene evro dizela u regionu izražene u evrima:
Severna Makedonija – 1,10
Bugarska – 1,28
Bosna i Hercegovina – 1,23
Rumunija – 1,42
Slovenija – 1,50
Crna Gora – 1,47
Hrvatska – 1,53
Mađarska – 1,51
Albanija – 1,73
Cene benzina u regionuizražene u evrima:
Severna Makedonija – 1,18
Bosna i Hercegovina – 1,30
Bugarska – 1,30
Rumunija – 1,40
Hrvatska – 1,56
Slovenija – 1,46
Crna Gora – 1,42
Mađarska – 1,50
Albanija – 1,73
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Upravni sud je presudom poništio rešenje Gradske uprave Zrenjanina iz 2020. godine kojim je data saglasnost na parcijalnu studiju o proceni uticaja na životnu sredinu kineske fabrike Linglong. Građanski preokret tvrdi da ovo dovodi u pitanje zakonitost njene izgradnje i zahteva hitnu reakciju nadležnih institucija
Kafa je na svetskom tržištu samo od početka 2024. godine poskupela više od 54 odsto, pokazuju podaci sajta Trading Economics. Nova ekonomija analizira kako će domaće tržište reagovati u narednom periodu
Jedan od najvećih izazova sa kojima se mladi u Srbiji suočavaju je stambeno osamostaljivanje, potvrđuje Alternativni izveštaj Krovne organizacije mladih Srbije. Za većinu je to nedostižan san, a puko preživljavanje realnost u kojoj žive
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!