Opasnost
Dok hodate ulicom pazite šta će da vam padne na glavu
Od tragedije u Novom Sadu, svakodnevno i svuda, gde god da prolazimo, otkrivamo fasade, mostove, nadvožnjake, plafone, opasne po život. Škole su najopasnije
Sindikati su u pismu ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću naveli da je više od 80 odsto zaposlenih u RGZ veoma zainteresovano da njegovo ministarstvo preduzme korake u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, pokrene nadzor i preispita odluke koje je rukovodstvo RGZ donelo poslednjih godina
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) uputuli su otvoreno pismo ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću u kom su podržali njegovu ideju da preispita način rada te institucije.
Najpre je Vesić kritikovao način rada RGZ-a i rekao da zaposleni u RGZ ne primaju građane, već sa njima komuniciraju samo onlajn i posredstvom advokata, pa je najavio da će se pozabaviti tom institucijom.
Onda je Sindikat zaposlenih u RGZ – Geosindikat, inače blizak rukovodstvu zavoda, uputio otvoreno pismo Vesiću u kome je istakao da je Geosindikat „zgrožen njegovim izjavama o zaposlenima i u katastru i njegovim neznanjem sistema rada“.
Geosindikat je naveo da je Vesić izneo „neistine i pretnje“ i pokazao „neznanje o sistemu rada u RGZ“.
„Vaš populizam, koji koristite da maskirate probleme umesto da ih rešavate, ne prolazi kod građana Srbije, a ni u katastru. Mi smo najvredniji državni službenici, i to je – kako biste Vi rekli – tako“, navedeno je u pismu Geosindikata Vesiću.
Navedeno je i da radnici RGZ svakodnevno urade više hiljada predmeta, a godišnje preko 1,5 miliona, i da komuniciraju digitalno sa preko 2.500 građana dnevno, a da više od 1200 građana lično poseti prostorije katastra svakog dana širom Srbije.
Sindikalna podrška Vesiću
Na to su reagovali Sindikat Nezavisnost RGZ-a, Sindikat zaposlenih RGZ-a ASNS i Jedinstvena organizacija sindikata, piše Danas.
„Nama u sindikatima RGZ-a, koji funkcionišu bez uticaja i diktata rukovodstva RGZ-a, u obraćanju organizacije Geosindikat koju je inače i formirao Borko Drašković za svoje lične potrebe, jasno prepoznajemo upravo njegov rukopis i stavove koje i inače iznosi u javnosti kako o Vama tako i o Vašim prethodnicima na poziciji ministara građevinarstva“, naveli su oni.
Iz sindikata ukazuju da je svako ko je pokušao da izrazi kritički stav doživeo ovakve odgovore „i izlive nedoličnog i nadasve bahatog i nedostojnog ponašanja“.
Sindikati su podsetili Vesića da su mu se obraćali sa zahtevima da preduzme zakonska ovlašćenja i sprovedete nadzor nad radom RGZ-a u kontekstu donetih odluka i rukovođenja.
„Stoji i činjenica da se jedina odgovornost zaposlenih ogleda u odsustvu hrabrosti i smelosti da se otvoreno suprotstave ovoj pošasti koja je u kratkom roku uspela da degradira i dezavuiše RGZ kao kredibilnu i nekada veoma cenjenu instituciju. Taj teret smo preuzeli mi predstavnici tri sindikata koje neretko rukovodstvo i direktor RGZ-a nazivaju državnim sindikatima. Nekada smo bili okvalifikovani kao strani plaćenici i izdajnici ali smo uvek bili na strani istine i zaštite zaposlenih i RGZ-a kao institucije“, naveli su oni.
„Pohvale takozvanih međunarodnih eksperata“
Dodali su da je interesantno da predstavnici Geosindikata ne zahtevaju od Vesića da se poboljša materijalni položaj zaposlenih, posebno onih koji su na početnoj plati koja je, prema njihovim rečima, na nivou minimalne zarade.
„Ne interesuju ih činjenice da od 3.038 radnih mesta trenutno je 2.330 popunjenih radnih mesta. Osnovni razlog tog pisanija je pokušaj odbrane imaginarne slike o savršeno uređenoj i pre svega funkcionalnoj instituciji koja cveta pod ‘uspešnim vođstvom’ Borka Draškovića. Marketinški trikovi uobličeni u pohvale takozvanih međunarodnih eksperata ili organizacija najčešće u našoj javnosti izazivaju salve nezadovoljstva i krajnje negativnih komentara koje svi vide osim raspojasanog direktora i njegovih saradnika“, ukazali su iz ova tri sindikata.
Sindikati su poručili Vesiću da sve što je mogao da pročita u obraćanju organizacije Geosindikat može da zanemari, osim ličnih uvreda.
„Odgovorno tvrdimo da je više od 80 odsto zaposlenih veoma zainteresovano da Vaše ministarstvo preduzme korake u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i pokrene nadzor i preispita odluke koje je donelo rukovodstvo poslednjih godina, a koje su imale poražavajuće rezultate na koje ste i sami nedavno ukazali“, naveli su oni.
Izvor: Danas
Od tragedije u Novom Sadu, svakodnevno i svuda, gde god da prolazimo, otkrivamo fasade, mostove, nadvožnjake, plafone, opasne po život. Škole su najopasnije
Skok sa monitora u stvaran život. Nekomforno, pomalo zastrašujuće, uzbuljidvo i oslobađajujće iskustvo večere sa pet potpunih stranaca sa kojima me je spojila aplikacija
Mnogi vozovi sa Prokopa ovog petka ne saobraćaju, a navodni razlog je „pucanje kontaktne mreže“. Uprkos tome, „Srbijavoz“ putem aplikacije i dalje prodaje karte za otkazane vozove
Građani širom Srbije su simboličnom petnaestominutnom tišinom odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Iako je u medijima bliskim vlasti akcija predstavljena kao „nasilje“, u Leskovcu su se protestu pridružili i gradonačelnik Goran Cvetanović, član SNS-a, i direktori javnih preduzeća
Nakon pobune univerzitetskih profesora protiv zakonskih izmena koje bi omogućile da ministar obrazovanja po sopstvenom nahođenju stranim fakultima dodeljuje dozvolu za rad, Vlada je povukla svoj predlog. Vučić je zbog toga bio baš ljut. Šta je sve bilo sporno u Predlogu zakona
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve