Premijer Miloš Vučević je na predstavljanju nove Vladine mere u četvrtak saopštio da će oko 80 proizvoda imati oznaku „najbolja cena“ i da će ih biti u prodavnicama koje ih budu prodavale.
Reč o prehrambenim i proizvodima za ličnu i kućnu hemiju, kao što su meso, jabuke luk, kafa, riba, šamponi, toalet papir i slično.
Naveo je i konkretne proizvode i njihove nove cene i istakao da sniženje u proseku iznosi 26,82 odsto i da će domaćinstva moći da uštede od osam do 22.000 dinara.
Vučević je rekao da se priprema još mnogo drugih mera kako bi se pomoglo građanima i istakao da Vlada mora da vodi računa pre svega o građanima i da je problem ako trgovci na njima ostvaruju ekstraprofit.
„Jasno označiti snižene cene”
Profesorka Ekonomskog fakulteta Galjina Ognjanov izjavila je danas, povodom akcije sniženja cena u maloprodaji koju je najavila Vlada Srbije, kako se pribojava toga da li će potršačima sve biti baš kristalno i vidljivo i jasno i da li će moći da primete te najavljene razlike u cenama.
Ona je dodala da nije sigurna da je to nešto značajno više u odnosu na ono što su i do sada imali mogućnosti da dobijaju na maloprodajnim mestima.
„Maloprodajni trgovinski lanci su i do sada za potrošače imali akcijske ponude i sniženja i da je država već jednom imala ovakvu akciju pod sloganom „Bolja cena“, podsetila je ona.
„Ovo nije prvi put i pre toga je bila akcija ‘Bolja cena’ i tokom trajanja te akcije jesam primećivala u maloprodajnim objektima proizvode sa tom oznakom, ali ne suštinski mnogo jeftinije u odnosu na ono što bi inače bilo na maloprodajnoj akciji“, primetila je Ognajnov.
Ona konstatuje da je za građane, u svakom slučaju, bolje da imaju veće mogućnosti, posebno u trenutku kada mnogima od njih i dalje niska kupovna moć.
„Znak da vlast ima problema”
Programski direktor ekonomsko-istraživačke mreže Libek Mihailo Gajić ocenio je danas da se za merama, poput spiska proizvoda sa sniženim cenama u prodavnicama ,poseže kada vlast ima nekih problema i kada joj popularnost opada.
„Verovatno su i ovi protesti oko litijuma jedan od razloga za takvu meru“, rekao je Gajić za FoNet.
On je istakao i da – ako trgovci smanje marže za proizvode sa spiska Vlade Srbije – to, sa druge strane, ne znači da oni ne mogu da podignu marže drugim proizvodima koje prodaju i da tako sačuvaju svoj profit.
Gajić je, ipak, napomenuo da će sniženja značiti potrošačima i njihovom budžetu, ali da neće uticati na samu stopu inflacije, jer je reč o relativno malom broju proizvoda.
„To neće imati neke makro posledice na inflaciju, neće imati primetan uticaj na stopu infacije kao takav. Ona meri negde oko 2.000 podjednačih dobara i usluga“, napomenuo je Gajić.
On podseća da te mere, ipak, nisu eksluzivno sprski recept.
„Ovakve i slične mere imamo u poslednjih dve godine od Hrvatske, Mađarske pa čak do Francuske i Velike Britanije“, rekao je Gajić, ocenivši da je reč o širem evropskom talasu koji je izazvan pre svega inflacijom koja je od 2021. prvo bila posledica kovida, a zatim i sukoba između Rusije i Ukrajine.
Cene 81 kategorije proizvoda biće snižene od 1. septembra do 31. oktobra ove godine u više od 2.500 maloprodajnih objekata u Srbiji.