Umetnici iz nekoliko gradova NR Kine gostovaće tokom septembra u Srbiji, Crnoj Gori i BiH. Projekat realizuje Institut za umetničku igru iz Beograda, u saradnji sa Shanghai Normal University i Jingdezhen Vocational University of Art iz Kine.
Pod nazivom „Ciao” što na kineskom jeziku znači “most”a u srpskom jeziku se koristi kao izraz za pozdrav, „zdravo“, 8. septembra na Velikoj sceni Madlenianum opere i teatra u Beogradu, a zatim na scenama Muzičkog centra Crne Gore u Podgorici i Pozorišta mladih u Sarajevu, kineski igrači i muzičari će sa našim igračima sa prostora Balkana, izvesti varijacije iz numera klasičnog baleta, tradicionalnog plesa, narodne igre i modernog plesa.
„Odabrani igrači iz Srbije i Crne Gore, nastupiće i u Sarajevu 12. septembra u okviru Gala programa“, kaže za „Vreme“ profesor Aleksandar Ilić, koji je organizator ovog gostovanja i povezivanja sa kolegama iz regiona.
„Prvi put u ovom delu sveta publici će se predstaviti 25 odabranih igrača, studenata ta dva univerziteta“ najavljuje Ilić i objašnjava da su Shanghai Normal i Jingdezhen Univerzitet za umetnost, uz Šangajsku akademiju za ples, najbrojnije kineske ustanove „u kojima studenti pored klasičnog baleta i tradicionalnog plesa dobijaju priliku da svoja dalje obrazovanje nastave u Evropi ili drugim delovima sveta.“
Osim njih, dolazi i 20 muzičara Čangša simfonijskog orkestra. Prvi koncert će biti izveden 9. septembra na Velikoj sceni Madlenianum opere i teatra, a na sceni Muzičkog centra Crne Gore u Podgorici 11. septembra. Publika će imati prilike da čuje neke od najpoznatijih kineskih klasičnih i tradicionalnih kompozicija, kao i tradicionalno izvođenje srpske kompozicije „Tamo daleko“.
„Ovo je značajan iskorak Instituta za umetničku igru jer se od naredne godine, pored igračkog programa, priprema proširenje ka obrazovanju u muzičkoj umetnosti“, rekao je Ilić.
Priprema ove balkanske turneje počela je prošle godine, kad je grupa profesora Instituta za umetničku igru gostovala na Šangajskom Normal univerzitetu. Prof. dr Vladimir Tomašević, osnivač Instituta, inače gostujući profesor Šangajskog Normal, kaže da u tom univerzitetu ima preko 40.000 studenata, i da je poznat po „velikom broju poznatih naučnika i nobelovaca koji su njegovi alumnisti i profesori, ali i po najuticajnijim državnim činovnicima u NR Kini“. Profesor Tomašević očekuje da će gostovanje kineskih umetnika „biti početak uspostavljanja kontinuirane saradnje beogradskog Instituta i pomenuta dva univerziteta, pa samim tim i dve države.“
Ulaz na sve njihove programe će biti besplatan.