Jedino što sam u tekstu koji je izazvao sekretarkin odgovor stvarno propustila jeste da nabrojim šta sve Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nije uradio, a trebalo je. Recimo, da razjasni koje to fantomske organizacije podržava novcem građana
Ima samo generičkih optužbi, onih koje vlast svakodnevno upućuje novinarima – pa i da podstičem podele u društvu – a koje ne bih komentarisala.
Gospođa Mihailović Vacić mi zamera što nisam prenela ceo njen odgovor koji je preko portala Nova uputila Asocijaciji nezavisne kulturne scene Srbije (ANKSS) povodom njihove peticije za njenu smenu i smenu ministra kulture Nikole Selakovića.
Prvo, „Vreme“ nije u obavezi da prenosi ničija saopštenja, pogotovu ne integralna.
Drugo, nisam htela da citiram sekretarkine optužbe upućene članovima Nezavisne scene zato što su paušalne i jasno otkrivaju do koje mere ovom Gradu nije do umetnika izvan institucija. Navela sam samo onih nekoliko rečenica sa konkretnim sadržajem.
Gospođa Mihailović Vacić ne opovrgava, čak ni ne pominje, deo mog teksta da je finansiranje doprinosa i poreza samostalnim umetnicima zakonska obaveza, a ne neko „izuzetno dostignuće“, kako ga je ona predstavila u pomenutom odgovoru upućenom ANKSS.
Ne pominje ni KC Magacin. Pitam se zašto, ako navodi u mom tekstu nisu bili tačni.
Gospođa Mihailović Vacić kaže da „pre objavljivanja teksta“ nisam „ni probala“ da proverim „istinitost tvrdnji svoje sagovornice u tekstu, članice asocijacije“, a misli na gospođu Marijanu Cvetković. Volela bih da je sekretarka dokazala da nisam proveravala informacije.
Jedino što sam u tekstu koji je izazvao sekretarkin odgovor stvarno propustila jeste da nabrojim šta sve Sekretarijat za kulturu Grada Beograda nije uradio, a trebalo je.
Ovom prilikom ću pomenuti samo da ove godine nije raspisan konkurs za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti kulture, a da nisu rešeni ni problemi i nelogičnosti na konkursima iz ranijih godina.
Na primer, 2021. godine podržano je 29 sumnjivih projekata, 2022. godine 15 sumnjivih projekata i 2023. godine 54 sumnjiva projekta fantomskih organizacija u ukupnom iznosu od 96.930.000 dinara (830 hiljada evra).
Još jedan podatak na istu temu: u budžetu Sekretarijata za kulturu Grada Beograda postoji niz stavki „Dotacije nevladinim organizacijama“ u iznosu od oko tri miliona evra, mada se ne zna koje su to nevladine organizacije podržane i po kom osnovu.
Nije mi jasno i zašto se u reagovanju na moj tekst gospođa Mihailović Vacić žali na nedostatak komunikacije sa ANKSS. Ja joj u tome ne mogu pomoći. Samo znam da nije odgovorila na njihova javno upućena pitanja.
Kao što znam i da je pomenuti odgovor povodom peticije za smenu ministra i sekretarke kulture, bila njena jedina reakcija na aktivnost ANKSS od kako su je Beograđani zadužili da vodi kulturu prestonice.
Biće da je moja sagovornica Marijana Cvetković bila u pravu kad je rekla da „u kulturi, tek ako se desi incident kritičkog mišljenja, setite se Filharmonije, čuje se za teme kulture“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Među uhapšenima za tragediju na železničkoj stanici u Novom Sadu su i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, kao i Jelena Tanasković, vršilac dužnosti generalne direktorke „Infrastruktura železnice Srbije". Vesić demantuje da je uhapšen i tvrdi da se sam prijavio istražnim organima
Raspala se država, raspao se sistem; da li je barem jedno od toga moglo da opstane, makar nauštrb onog drugog? Ili su bili vezani istom bodljikavom žicom?
Porast vojnog budžeta Srbije izazvaće reakcije drugih zemalja u našem regionu u kojem nismo uspeli izgraditi međusobno poverenje i predvidljivost. Ne treba biti spoljnopolitički ekspert da se već sada predvidi virtuelna trka u naoružanju zemalja u regionu koje to sebi ne mogu priuštiti
Privatni univerziteti, domaći i strani, dobiće pravo na finansiranje iz budžeta, a status budžetskog studenta verovatno će se deliti više po naklonosti i lojalnosti nego po zasluzi. Ne delim mišljenje ministarke prosvete da mladi ljudi odlaze iz ove zemlje zato što u njoj nema dobrih univerziteta. Oni odlaze iz ove zemlje zato što u njoj više nema nade. A bez kvalitetnog obrazovanja, nema ni budućnosti
Alija Balijagić ne može biti ni junak, ni hajduk, već samo dokaz nemoći države da kontroliše ekstremno nasilje. On je samo do kraja razgolićena slika surove društvene stvarnosti koja razume samo strah
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!