Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Prvi među najplaćenijim sportistima na Olimpisjkim igrama je košarkaš NBA lige Lebron Džejms. Na toj listi se nalaze i srpski sportisti Nikola Jokić i Novak Đoković, a među ženama prednjače teniserke
NBA igrači su najplaćenija grupa sportista u Parizu, piše Forbs, a prenosi Nova ekonnomija, s tim da SAD ima sedam od 50 najplaćenijih sportista na svetu u svim sportovima.
Međutim, iako je Lebron Džejms najbogatiji „self made“ milijarder, on nije sportista koji je najviše zaradio za poslednjih godinu dana, a koji učestvuje na ovogodišnjim Igrama u prestonici Francuske. Ta titula pripada španskom golferu Džonu Ramu.
Dvostruki osvajač glavnih turnira potpisao je ogroman ugovor sa LIV Golf prošle zime, piše portal Sport news, a zarada ove godine mu je 210 miliona dolara.
Tačni detalji dogovora između Rama i golf lige koju podržavaju Saudijci nisu poznati, ali navode da je potpisao ugovor vredan više od 300 miliona dolara.
Zarada sportista – Dominacija košarkaša
Ne treba da bude iznenađenje što su košarkaši većina među najplaćenijim sportistima u Parizu. Od 20 najplaćenijih, 13 igra u NBA ligi, među njima je i reprezentativac Srbije Nikola Jokić na devetom mestu, sa zaradom od 54,7 miliona dolara.
Na listi onih sa najviše novca u Parizu ove godne je i Novak Đoković, trenutno drugi reket sveta i osvajač 24 grend slem titule. Njegova godišnja zarada procenjuje se na 38,7 miliona dolara. Jedini u top 20 uz njega od tenisera je Španac Karlos Alkaraz, koji je zauzeo 13. mesto na listi.
A uz dva tenisera i pet golfera, svi ostali najbogatiji na listi sportista na OI su košarkaši.
Teniserke prednjače među sportistkinjama
Među sportistkinjama kada je u pitanju zarada dominiraju teniserke, poput Ige Švjontek iz Poljske, petostruke grend slem šampionke i svetskog broja jedan. Američka teniserka Koko Gof isto je među bogatijim sportistima na OI jer je zaradi od turnira pridodala i sponzorstva od brendova Rej Ban i Carol’s Daughter.
Golferka Neli Korda je dominirala na LPGA turniru ove sezone, zaradivši više od tri miliona dolara od nagrada tokom ove godine, dok su Bruk Henderson i Đin Jang Ko marketinške zvezde u svojim zemljama, sa procenjenom zaradom od 3,5 miliona dolara van terena.
U Parizu, Aleks Morgan i Megan Rapino su dve najplaćenije igračice sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva u ženskom fudbalu. Gotovo deset igračica u fudbalskom timu SAD sada zarađuje više od milion dolara, a prvo mesto zauzima La Reina, kraljica španskog fudbala, Aleksis Puteljas.
Na listi najbogatijih na OI, kako navodi Forbs je i gimnastičarka Simon Bajls, koja je zaradila oko 100.000 dolara od takmičenja u 2023. godini, dok je od sponzorstava zaradila oko sedam miliona dolara.
Sličnu zaradu imala je i badminton igračica P.V. Sindu iz Indije.
Na listi svakako dominiraju NBA igrači, profesionalni golferi i teniske zvezde, što su sve sportisti sa velikim ugovorima, dok dobar deo njih zarađuje ogroman novac od sponzorstava ili svojih privatnih poslova koji su razradili.
Izvor: Nova ekonomija
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve