Zvanično je otvoren u novembru 2023. godine, ali na stadionu u Zaječaru se i dalje ne igra fudbal. OFK Beograd ipak neće tu da igra kao domaćin, već će svoje prvenstvene mečeve igrati u Loznici. Tamo gde građani protestuju protiv rudarenja litijuma i gde je Vučić 3. avgusta obeležio godišnjicu „Oluje“
Iako je zvanično otvoren u novembru 2023. godine, stadion u Zaječaru koji su građani Srbije platili 24 miliona evra „skuplja prašinu“ umesto da okuplja ljubitelje fudbala. Da se stadionski fijasko u Zaječaru nastavlja, potvrđeno je još jednom pre nekoliko dana kada je OFK Beograd otkazao domaćinstva u Zaječaru, pa će svoje prvenstvene mečeve igrati u Loznici, piše N1.
Zašto? Zato što stadion u Zaječaru i dalje ne ispunjava uslove za prvoligaški fudbal.
„U pitanju su detalji oko telekomunikacionih veza na objektu Kraljevica, verujem da će na vreme sve biti rešeno“, rekao je nedavno direktor preduzeća FSS stadioni d.o.o Ljubisav Sekulić, koji je zadužen za upravljanje novoizgrađenim stadionima u Zaječaru, Leskovcu i Loznici – ponosu i diki predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Ništa u međuvremenu nije rešeno, a zvaničnog saopštenja o razlozima nema.
Stadion je zvrjao prazan i protekle sezone. Tada se spekulisalo da je tokom februara došlo do pucanja vodovodnih cevi, a pominjala se šteta od oko 300.000 evra. Tih dana je Ljubisav Sekulić izjavio da „nikakve havarije nije bilo“, ali i da „još nema realna ovlašćenja ni da govori, ni da dela“.
I ovog puta ništa nije jasnije. Prema rečima odbornika lokalne Skupštine opštine Miloša Stojadinovića, zvaničnih informacija nema.
„Pominjalo se da nema upotrebne dozvole, da ima problema sa strujom, ali zvanično ništa. Lokalne vlasti kažu da je stadion pod upravom Fudbalskog saveza Srbije. A stadion je prazan, fudbal se ne igra, a mi se vrtimo u začaranom krugu, jer niko ne zna zašto je tako“, kaže Stojadinović za N1.
Svečano otvaranje tokom predizborne kampanje
Stadion „Kraljevica“ u Zaječaru svečano je otvoren u sklopu predizborne kampanje 19. novembra 2023. godine.
Kako je „Vreme” ranije pisalo o stadionskoj groznici, “Kraljevicom” je u novembru 2023. godine prvi i, za sada, jedini put protutnjalo nekoliko hiljada ljudi – u košuljama, sa kravatama, u odelima i narodnim nošnjama. Tada je predsednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, u društvu predsednika države Aleksandra Vučića, predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i prvog čoveka UEFA Aleksanda Čeferina, svečano otvorio stadion poželevši Zaječarcima da njihovi klubovi iz godine u godinu igraju u višim ligama, jer bi “bio greh da na tako velelepnom stadionu ne igraju najbolji klubovi države”.
Fudbalski klub Timok 1919 iz Zaječara, iako trenutno vodeći na tabeli Zone “Istok”, ne može se svrstati u najbolje klubove države. Upravo zato je izgradnja novog stadiona vrednog oko 24 miliona evra za četvrtoligaški klub mnogima bila iznenađenje. Uz to, čak i nakon što je izgrađen i – u predizbornoj kampanji – svečano otvoren, stadion “Kraljevica” se ne koristi jer lokalni klub Timok 1919, kao i decenijama ranije, mečeve igra na Gradskom stadionu u neposrednoj blizini novoizgrađene “Kraljevice”.
Nema samo Zaječar novi stadion
Nije Zaječar jedini sa ganc novim stadionom. Fudbalski stadioni su prošle godine nikli i u Loznici i Leskovcu, sredinama koje, poput Zaječara, nisu baš poznate po dugoj fudbalskoj tradiciji pa se postavlja pitanje koliko je smisleno bilo uložiti desetine miliona evra državnog novca za izgradnju stadiona za klubove bez značajnije baze navijača, koji ne mogu da ispune tribine?
Stadion u Leskovcu Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović
Prema podacima dostupnim na Portalu javnih nabavki, izgradnja stadiona “Dubočica” u Leskovcu koštala je oko 18 miliona, dok je za stadion “Lagator” u Loznici iz državne kase izdvojeno oko 22 miliona evra.
I baš na stadionu u Loznici nedavno je održano obeležavanje godišnjice sećanja na stradale i prognane u akciji „Oluja“ kome su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, neizostavni predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, predstavnici dveju vlada, kao i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije. BIla je to lepa prilika da se konačno tribine ispune ljudima organizovano dovezenim autobusima.
Obeležavanje godišnjice sećanja na stradale i prognane u akciji „Oluja“ Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
Ovo okupljanje baš u Loznici protumačeno je kao „kontramiting“, pokazivanje mišića, ne bi li se građanima koji protestuju zbog rudarenja litijuma pokazala nadmoć Vučićeve mašinerija koja gura projekat „Jadar“, napisao je Davor Lukač u komentaru.
Izgleda da u Srbiji novootvoreni stadioni služe za politička okupljanja i lukrativne poslove za ljude bliske Srpskoj naprednoj stranci, a za fudbal ima vremena – kad nad Beogradom polete automobili.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Maturanti novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavljaju blokadu 9. januara, zato što je Školksi odbor ispunio sve njihove zahteve, a izvinjenje direktora će zanemariti zato što ga smatraju irelevantnim
Pokret slobodnih građana Subotice traži ostavku gradonačelnika Stevana Bakića zato što je dekane Ekonomskog i Građevinskog fakulteta nazvao „bitangama“ i naveo da "grabe krupnim koracima da iz statusa bitange pređu u status fukare“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će papir iz SAD o sankcijama NIS-u stići u petak, 10. januara ili u ponedeljak, 13. januara. Vučić je i dalje jedini koji govori o sankcijama koje SAD još uvek nisu zvanično potvrdile
Novosadski studenti okupili su se ispred sudana skupu podrške V. P. iz Kule koji je juče priveden zbog napada suzavcem na keju, tokom akcije "Zastani Srbijo". Najavili su novi protest u sredu
Tridesetak policajaca, žandarma i operativaca BIA držali su u petak četvoro navijača u hodniku Arene zbog transparenata, saznaje „Vreme“. Jedan od navijača priča kako je to izgledalo
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Nema rata i nema embarga, ali smo opet zapatili one koji su nam i devedesetih sisali krv, kao neke neiskorenjive vaške. I onda je nekako logično da nema ni autobusa, pa i da je prevoz iznova prividno besplatan, u onoj meri u kojoj uopšte postoji
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!