Ulozima od 500 do 1500 evra 676 radnika propale “PPT hidraulika“ osnovalo je 2019. „PPT Petoletka doo“. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tada u emotivnom zanosu izrazio svoje divljenje i obećao im svu moguću pomoć. A onda ih je država, kojom diriguje, ostavila na cedilu i pustila da propadnu
U februaru 2019. godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić je probao da populariše ideju druga Tita „fabrike radnicima“, pa je tako na sva usta, prilikom posete Rasinskom okrugu (svuda „spontano“ srdačno dočekan, naravno) posetio i fabriku „PPT Petoletka doo“ u Trsteniku, koju su nakon stečaja osnovali radnici bivše „PPT hidraulika“, sa ulozima od 500 do 1500 evra.
Rekao je tada Vučić radnicima da će im država pokloniti objekat u kojem prozivode, pomoći u nabavci nove opreme, kao i da će za 10 dana kod njega doći direktor ruskog „Kamaza“, što podrazumeva da će se povećati proizvodnja fabrike koja je jedinstvena u Srbiji po načinu na koji se 676 radnika ogranizovalo i nastavili proizvodnju. Poručio je i da će država za njih izdvojiti dva miliona evra, na različite načine.
On je tada u njemu svojstvenom „emotivnom zanosu“ izgovorio da je video različite vrste ljubavi, „ali takvu vrstu ljubavi prema fabrici, prema mašinama i najviše prema ljudima u fabrici, nikada nije, i to ne samo kod rukovodstva, već kod svih radnika“.
Opoziv neopozive ostavke
Četiri i po godine kasnije stvarnost ove fabrike je surova: račun je blokiran zbog neplaćenog duga dobavljačima i državi od 71,5 milion dinara (612.000 evra), a radnici su očajni. Sve ranije dugove te firme, a nisu bili mali, radnici-akcionari su otplatili. Firma je ušla u sistem Odbrambene industrije Srbije, a plate zaposlenih sa srednjom školom su 60.000-70.000 dinara, puno manje od ostalih kompanija tog sistema, i kasne – radnici plate dobijaju na rate po 10.000 mesečno „kad se skupe pare“.
Zbog toga je direktor „PPT Petoletka doo“ Ljubisav Panić Nadzornom odboru 25. jula podneo ostavku.
Odmah je na sastanak Nadzornog odbora, kome su prisustvovali i predstavnici sindikata, došao predsednik Skupštine opštine Trstenik Mario Spasić (koji je pre te funkcije bio na čelu neke prorežimske organizacije za navodnu borbu protiv korupcije), i „upozorio da je ostavka Panića neprihvatljiva za lokalnu samoupravu koja neće dozvoliti da se fabrika zatvara i da 650 zaposlenih „ide na ulicu zbog neodgovornog poslovanja svih koji su uticali na ovu situaciju, sve dok ne reše ono što su sopstvenim odlukama zakomplikovali“.
“Mi nećemo dozvoliti da pojedinac upropasti firmu koja zapošljava 650 radnika”, napisao je Spasić na svom profilu na jednoj društvenoj mreži. Na kojeg pojedinca je mislio, nije precizirao, a zaposleni misle da se radi o „šefici“ Namenske u Trsteniku, bivšoj ministarki Anđelki Atanasković. Prema rečima zaposlenih, Spasić, Panić i delegacija firme su u prošli petak otišli u Vladu Srbije, tražili i prijem kod Aleksandra Vučića i odatle se vratili „pokunjeni“. Šta im je rečeno, to samo oni znaju.
I onda, u ponedeljak 29. jula, direktor Panić, što je u najmanju ruku smešno, „revidira stav“, kako se to govorilo u vreme socijalizma, podnosi Nadzornom odboru „opoziv ostavke“, sa obrazloženjem da je potrebno da se firma očuva u ovom kritičnom momentu i nastavi sa radom.
„Svestan svih teškoća koje smo savladali u prethodnih skoro devet godina od nastanka, verujem da uz dogovorno rešavanje problema tu situaciju možemo da prevaziđemo. Veru da možemo ostvariti jedinstvo i snagu, da možemo da radimo više i odgovornije, da realizujemo velike poslove koji garantuju dalji razvoj Društva, stekao sam na osnovu velikog broja zahteva da ostavku opozovem, upućenih kako od relevantnih organa, tako i od velikog broja zaposlenih“, naveo je Panić.
Očigledno je da mu je u Beogradu neko nešto naredio i obećao, jer se radi o važnoj fabrici odbrambenog sistema koja je svojevremeno napravila izuzetan i dotad u svetu nezabeležen poduhvat načinom podizanja kupole na Hram Svetog Save u Beogradu (onog za koga Vučić tvrdi da ga je on „sagradio“).
Vrhuška ima preča posla
Da bi smirili radnike, među njih je u utorak 30. jula puštena informacija da će ih obići i o prevazilaženju problema sa njima razgovarati ministar odbrane Bratislav Gašić, koji je „politički gazda“ Rasinskog okruga, i da će im možda objasniti zašto ta fabrika, koja je od 2018. godine u sistemu Odbrambene industrije Srbije, ne dobija sredstva kao i sve druge, od kojih su neke veliki gubitaši. To se, međutim, nije desilo, tako da je sudbina „PPT petoletka doo“ i dalje neizvesna.
Jer Vučić, koji im je sve obećao, ima „preča, državnička posla“. A premijer Miloš Vučević je zaražen koronom. Ministarka privrede se ionako ni za šta ne pita. Narodski rečeno – ne meša se u svoj posao, kao ni 90 odsto drugih ministara, zna se ko o svemu odlučuje. Projekat „Fabrika radnicima“ propao je već u startu, ali nema veze, smisliće se novi, zato postoje „spin doktori“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Ukoliko Amerikanci zbilja uvedu sankcije protiv Naftne industrije Srbije, postaviće se pitanje da li će nafta uopšte stizati Jadranskim naftovodom. Stručnjaci kažu da je najzgodnije rešenje da Srbije povrati većinski udeo u naftnoj kompaniji
Skoro 12 miliona dinara dato je bez javnog tendera preduzetniku Dejanu Mitovu koji ima studio za prostorni dizajn Modelart arhitekti za izradu i servisiranje maketa za izložbu EXPO 2027
Nakon usvajanja žalbe Ministarstva poljoprivrede i ukidanja rešenja o pasivizaciji seoskih domaćinstava Đoke Ćurčića, Predraga Veljkovića i Zlatka Kokanovića, Ćurčić je rekao da njegovo udruženje ne odustaje od protesta, koji je najavljen u nedelju u 16 sati na Slaviji
Gradonačelnik Beograda najavio je da će javni prevoz u 2025. godini biti besplatan. Stručnjaci kažu da se ovom odlukom samo cementira loše stanje u gradu i teška finansijska situacija
Doba sarme i ruske salate neće ugasiti bunt u Srbiji. Na opoziciji je sada da preuzme politički deo posla, napravi dogovor i svim silama traži prelaznu vladu
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!