Status vile na Dedinju od 750 metara kvadratnih, poznate kao "Jovankina vila", dva puta je menjan - jednom da bi se Ana Brnabić uselila u nju, a sada da ne bi morala da se iseli. Na isti način je Tomislav Nikolić ostao u Užičkoj 23
Za poslednje četiri godine, Vlada Srbije je dva puta promenila uredbu o statusu rezidencijalne vile u Beogradu u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75, poznate kao Jovankina vila zato što je u njoj živela Titova udovica Jovanka Broz.
Prvi put da bi Ana Brnabić mogla da se u nju useli, a drugi put sada, da Ana Brnabić ne bi morala da se iseli iz nje.
Podsetimo: Prema ranijoj Uredbi o nepokretnostima za reprezentativne potrebe Republike Srbije, objekat na Dedinju je imao status „reprezentativne zgrade koja se koristi za reprezentativne potrebe državnih organa, funkcionera i lica koja predstavljaju Srbiju“.
Onda je dobila status rezidencijalnog objekta u kome mogu živeti predsednik države i predsednik vlade.
Godinu dana pre reizbora Ane Brnabić na mesto premijerke, započelo je renoviranje vile pa se ona uselila 2020. Ovu promenu Uredbe potpisala je lično Ana Brnabić.
Da Ana ne mora da se seli
Vila ima 750 kvadrata. Svaki delić fasade, krova, stolarije je pažljivo obnovljen, uključujući i dvorište, ogradu, i okolne trotoare…Ne zna se koliko je to koštalo. U medijima su se pojavljivale cifre od 30 do 50 miliona dinara, pa sve do 2,5 miliona evra.
Kad je nakon najnovijih izbora Ana Brnabić imenovana za predsednicu Skupštine, očekivalo se da će se nakon šest meseci, kako je po zakonu, iseliti iz Jovankine vile.
Međutim, zahvaljujući najnovijoj uredbi Vlade, Ana Brnabić ne mora da se seli, osim ako to sama ne odluči.
Jer, Vlada Srbije je odlučila da Jovankina vila neće više biti rezidencija. Tako je propisano izmenama Uredbe o nepokretnostima za reprezentativne potrebne Republike Srbije. Po novoj uredbi, ovoj vili je oduzet status rezidencije, a novim članom uredbe propisuje se njena nova namena – postaje reprezentativna zgrada za boravak predsednika Narodne skupštine.
Tako je problem selidbe rešen, a ni zakon nije prekršen.
Nikolićev presedan
„Vila u Beogradu u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića broj 75 određuje se za boravak i reprezentativne potrebe predsednika Narodne skupštine i prijem i boravak stranih gostiju Republike Srbije u okviru međunarodne saradnje Narodne skupštineˮ, stoji u izmenama uredbe koju je usvojila Vlada.
Primenjen je isti princip kao za Tomislava Niukolića koji je kao šef države pet godina živeo u predsedničkoj vili u Užičkoj 23. Nakon isteka mandata, on se iz te vile nije iselio i praktično je nezakonito živeo u njoj, sve dok Vlada nije promenila pomenutu uredbu.
U međuvremenu je postao predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom, pa je objekat u Užičkoj 23 postao objekat „za boravak i reprezentativne potrebe predsednika Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinomi i prijem i boravak stranih gostiju Republike Srbije u okviru te saradnje“.
U svom vlasništvu Brnabić već ima stan na Dedinju, površine od 328 kvadrata.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Građanski i studentski protesti širom Srbije traju već sedmi dan, a blokade saobraćajnica i različite akcije nastavljene su i tokom noći. Demonstranti u Zemunu izneli šut i stari nameštaj
Nakon što je tokom Vidovdanskog protesta pokušao da pomogne povređenom demonstrantu, anesteziolog Vladimir Stefanović iz bolnice u Zrenjaninu uhapšen je i pritvoren. Studenti i zdravstveni radnici sada traže njegovo hitno oslobađanje
Ispred Osnovnog suda u Novom Sadu, kod Spensa, okupljaju se građani i studenti u znak podrške Milomiru Jaćimoviću, prevozniku koji je uhapšen nakon poziva na protest
U znak solidarnosti sa učesnicima protesta, Advokatska komora Srbije donela je odluku da organizuje mrežu pravne pomoći za sve koji su bili privođeni, hapšeni ili pretučeni.
Građani i studenti sedmog dana od ranih jutarnjih časova nastavili su sa novim blokadama. Traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, oslobađanje svih koji su uhapšeni 28. juna tokom vidovdanskog protesta, kao i uklanjanje šatora ispred Narodne skupšine i raspuštanje skupa u Pionirskom parku. Kako su izgledale blokade u subotu (5. jul) mogli ste da pročitate u blogu „Vremena"
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!