Zbog izuzetno visokih temperatura u junu i julu je zabeležena je rekordna potrošnja električne energije u poslednjih pet godina, istakla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i ocenila da je pred Elektrodistribucijom Srbije (EDS) mnogo posla kako bi se uspešno sprovele investicije koje su u toku.
Đedović Handanović je rekla da se mora obezbediti stabilno snabdevanje električnom energijom i da se mora što interveniše tamo gde se pojave kvarovi kako bi se problemi brzo otklonili.
Eksterno obezbeđivanje energije
Ona je navela da su toku remonti u proizvodnim kapacitetima EDS koji se privode kraju, ali da su „uticali na dostupnost proizvodnih kapaciteta, zbog kojih je EPS eksterno obezbeđivao električnu energiju“.
Đedović Handanović je naglasila da remonti moraju da se rade tokom leta, što je u trenucima rekordne potrošnje stvorilo disbalanse, ali je dodala da je Srbija dobrim planiranjem i nabavkom električne energije, unapred po povoljnim cenama, te disbalanse efikasno uredila.
Rekordna dnevna potrošnja struje, od 3341 megavatsati, zabeležena je i u Hrvatskoj 17. jula, dok je u junu 2024. godine u Crnoj Gori potrošeno 11,6 odsto više struje u odnosu na jun 2023. godine.
Veliki broj atmosferskih pražnjenja
Direktorka EDS Biljana Komnenić izjavila je da je prioritet u radu da se osigura normalno funkcionisanje sistema i da 3,7 miliona korisnika elektrodistributivnig sistema ima neprekidno napajanje.
Ona je ukazala da vremenski uslovi nisu pogodovali radu EDS, jer je bilo oluja sa velikim brojem atmosferskih pražnjenja i visokih temperatura, zbog kojih je prošle sedmice zabeležena rekordna potrošnja električne energije, ali da su ekipe bile neprestano na terenu i rešavale sve kvarove.
Opozicija kritikuje „havarijske cene”
Međutim, opozicija se ne slaže sa konstatacijama predstavnika vlasti pa je tako potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić izjavio je da je od sredine aprila do sredine juna Elektroprivreda Srbije (EPS) ponovo bila prinuđena da uvozi struju po „havarijskim cenama uz višemilionske gubitke“
Nikezić je sredinom juna izjavio da su tada ispali blokovi snage 1500 megavati, zbog čega je EPS morao da uvozi struju po ceni i do 300 evra po megavat-satu.
Nikezić je tada ocenio da EPS „puca po šavovima“, pošto je proizvodnja uglja i otkopavanje jalovine bila ispod plana, uz navode da novi bageri kasne, da se uzimaju novi krediti, a da preostali stručni radnici i inženjeri „beže iz kompanije“.
On je tada naveo da se ponovo dešavaju sve učestaliji ispadi proizvodnih blokova zbog lošeg kvaliteta uglja iz regiona i lošeg održavanja, i upozorio da mazut ponovo postaje pogonsko gorivo.
Visoki računi početkom godine
Nije samo snabdevanje bio problem, pa su se građani početkom 2024. godine suočili sa neprijatnim iznenađenjem – „napumpanim“ računima za struju.
Stanovnicima Novog Sada tada su stigli su računi za struju veći i od nekoliko desetina hiljada dinara, zbog građani „preplavili” i šaltere EPS-a, a slična je situacija bila i u ostatku Srbije.
Ipak, Srbija se u jednom od nakritičnijih momenata u vezi sa snabdevanjem elektičnom energijom u regionu, pokazala otpornijom od svojih suseda.
Srbija izbegla opšte regionalno zamračenje
Kada je 21. juna veliki požar na dalekovodu od 400 kilovati na crnogorskoj granici sa Bosnom i Hercegovinom uzrokovao je nestanak struje u zemljama regiona, ta havarija nije uticala na snabdevanje strujom u Srbiji.
Snabdevanje strujom u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji prekinuto je tog dana oko 12.30 sati zbog velikog požara na dalekovodu 400 kilovata na nepristupačnom terenu, zbog kvara na mreži bez napajanja je bilo skoro celo područje Crne Gore, a struje nije bilo ni na teritoriji BiH, Dalmacije i Albanije.
Veći deo Podgorice tada nije imao ni vode, a otežane su bile i telekomunikacije kod određenih operatera.
Nestanak struje izazvao velike probleme u gradovima Hrvatske, pa su u Splitu su spasavani ljudi zarobljeni u liftovima. Dok su sirene odjekivale čitavim gradom, saobraćaj je doživeo potpuni kolaps, a i Dubrovnik je bio teško pogođen, jer se i tamo dogodio potpuni saobraćajni kolaps.
U špicu turističke sezone, nestanak struje zaustavio je čitav platni promet, a prestanak rada semafora doveo je do totalnog zastoja.