Sve je počelo kada su korisnici u Australiji počeli da prijavljuju probleme ,navodeći da su bili isključeni iz svojih radnih stanica. Pogođene su i australijske bankarske aplikacije i sistemi supermarketa. Australijski emiteri Australian Broadcasting Corporation i Sky News potvrdili su da su zbog toga imali poteškoća sa emitovanjem.
Greška kompanije Klaudstrajk
Kako navodi Gardijan, izgleda da prekid utiče na Windows računare na globalnom nivou.
Nakon toga, oglasila se kompanija Majkrosoft koja je saopštila da preduzima „akcije na ublažavanju“ problema koje su prijavili korisnici.
„Trenutno se istražuje problem koji utiče na mogućnost korisnika da pristupe raznim Microsoft 365 aplikacijama i uslugama”, istakli su iz Majkrosofta.
Ipak, kako se sumnja, problem leži u grešci kompanije Klaudstrajk, zadužene za sajber bezbednost.
Kako navodi BBC, ima izveštaja koji sugerišu da je kompanija za sajber bezbednost pod nazivom Klaudstrajk(Cloudstrike), koja proizvodi antivirusni softver, izdala ažuriranje softvera koje je pošlo naopako i sada uništava Windows uređaje – što je izazvalo takozvani „plavi ekran smrti“ na računarima.
Šta se dešava na aerodromima
Svi letovi nekoliko velikih američkih avio-kompanija, uključujući Delta, Junajtid i Amerikan erlajns obustavljeni su danas zbog problema u komunikaciji, saopštila je Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA).
U međuvremenu, letovi u vazduhu će ostati u vazduhu, ali nijedan Amerikan, Junajted ili Delta let neće poleteti, objavio je ABC Njuz.
Tehnološke probleme prijavile su brojne međunarodne avio-kompanije, među kojima su Vidžin Australija i Kantas.
Ništa bolje nije ni u Evropi, pa je vazdušni saobraćaj u Berlinu zaustavljen jutros oko 8 časova, a i svi aerodromi u Španiji prijavili su „poteškoće“ zbog tehničkih problema, prenosi BBC.
Kvar stigao u Hrvatsku
Prvi problemi pojavili su se u Hrvatskoj. Kako prenosi Jutarnji list, pao je CEZIH (Centralni zdravstveni informacijski sistem Republike Hrvatske), sistem koji koriste porodični lekari i apoteke, pa kao posledicu toga bolnice ne mogu da očitaju upute. Međutim, sam bolnički informacijski sistem radi jer je on na drugom serveru.
Kada je u pitanju hrvatski vazdušni saobraćaj, trenutno je otežana kontrola leta.
Oglasio se hrvatski ministar saobraćaja Oleg Butković i potvrdio ove navode.
„Kontrola leta ima teškoće, operativno sve radi, ali administrativni program je u kvaru. Nije kibernetički napad u pitanju, videćemo kad će se to rešiti. Nije dovedeno u pitanje funkcioniranje kontrole vazdušnog saobraćaja“, rekao je Butković.