Kosovska optužnica protiv nekadašnjeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića zbog oružanog napada u Banjskoj biće podignuta na jesen. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji za Radoičića tvdri da mu je „blizak saveznik“, obećao je da će odgovarati pred nadležnim državnim organima Srbije. Kad, to nije rekao
Specijalno tužilaštvo Kosova neće pre jeseni podići optužnicu u slučaju napada više desetina naoružanih ljudi na Policiju Kosova u mestu Banjska, 24. septembra 2023. godine, kada su ubijeni jedan policajac i trojica napadača. Odgovornost za napad je preuzeo nekadašnji potpredsednik Srpske listeMilan Radoičić, za koga se pretpostavlja da se nalazi u Srbiji.
U Specijalnom tužilaštvu Kosova navode da je priprema optužnice u završnoj fazi i da će „istraga u slučaju Radoičića dobiti konačni epilog“.
Iz nevladinog Kosovskog instituta za pravdu navode da Specijalno tužilaštvo u zakonskom roku finalizuje proces oko podizanja optužnice, jer se novim zakonskim izmenama rok za završetak istrage i podizanje optužnice može produžiti do tri godine, dok je ranije za takve procese bio predviđen rok od dve i po godine, piše Radio Slobodna Evropa.
Prema navodima tog instituta, Specijalno tužilaštvo Kosova ima veliki broj materijalnih dokaza i osumnjičenih za napad.
„Činjenica da se napad dogodio pre oko devet meseci, ne mora da znači da Tužilaštvo treba ubrzano da radi i podigne optužnicu slabijeg kvaliteta. Rok od tri godine, koji im je na raspolaganju, trebalo bi da se iskoristi za kvalitetnu optužnicu sa dokazima“, navode u Specijalnom tužilaštvu Kosova .
Interpolov nalog za hapšenje Radoičića
Osim Specijalnog tužilaštva Kosova istragu o tom napadu istovremeno vodi i Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu, a u decembru 2023. godine Interpol je na zahtev Kosova izdao i nalog za hapšenje Radoičića.
Međutim, taj zahtev Kosova nije ispunjen, iako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon napada u Banjskoj rekao da se Radoičić nalazi „na teritoriji centralne Srbije“, i iako je policija početkom oktobra 2023. godine privela Radoičića.
On je pušten za manje od 24 sata, pasoš mu je, navodno, oduzet, a zabranjeno mu je da napušta Srbiju i da odlazi na Kosovo.
„Blizak saveznik, ali ne i prijatelj“
Nekoliko dana nakon što je Radoičić pušten, Vučić je izjavio da ne može da izruči Radoičića Prištini, jer Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova. Istovremeno Vučić je rekao da mu je on „blizak saveznik, ali ne i prijatelj“.
Nedelju dana nakon što je Radoičić pušten iz pritvora predsednik Srbije Aleksandar Vučić je obećao da će Radoičić odgovarati pred nadležnim državnim organima Srbije.
„Sam je priznao, nije bilo potrebe da čujete bilo koga drugog, čovek je došao i rekao ‘ja sam to uradio’ i ponudio sebe”, rekao je tada Vučić.
Foto: Strahinja Aćimović/TanjugPredsedik Srbije i bivši potpredsednik Srpske liste: Aleksandar Vučić i Milan Radoičić
Istraga tužilaštva u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu Radoičiću na teret stavlja krivična dela udruživanja radi vršenja krivičnih dela i nedozvoljene proizvodnje, držanja, nošenja i prometa vatrenog oružja i eksplozivnih materija, i teško delo protiv opšte sigurnosti.
Više javno tužilaštvo 15. jula je saopštilo je da je istraga u slučaju Banjska u toku i da u toj istrazi sarađuje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, Upravom carina i drugim državnim organima.
Navedeno je i da se VJT obratilo EULEX-u sa zahtevom da im se dostavi dokumentacija u vezi sa događajima u Banjskoj.
Oružje iz BiH vs. oružje iz Srbije
Više javno tužilaštvo u Beogradu je u oktobru 2023. saopštilo i da se Radoičić tereti da je od januara 2023. godine do dana napada u Banjskoj nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle, na severoistoku Bosne i Hercegovine.
Istovremeno su se pojavili i izveštaji da je municija koju su koristili članovi naoružane Radoičićeve grupe proizvedena 2022. godine u Srbiji, u fabrici „Belom“ 2022, a da su minobacačke mine i zolje kojima je bila naoružana ta grupa remontovane u državnim zavodima u Srbiji 2018. i 2021. godine.
Firme koje poseduju samo su u 2022. godini zaradile više od 24,5 miliona evra, odnosno tolika im je bila zvanična zarada nakon oporezivanja, a vredne ugovore Radoičićeve firme su sklapale su sa državom, odnosno gradovima u Srbiji i različitim javnim preduzećima.
Pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’Brajen je nedavno podsetio da je obećala da će se Radoičić suočiti sa zakonom zbog događaja u Banjskoj.
Radoičić je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije zbog organizovanog kriminala i korupcije, a Stejt department ga je označio kao „zločinca koji mora da se izvede pred lice pravde“. Široj javnosti postao je poznat kada je oprganizovao barikade na severu Kosova.
Uslovljavanje Prištine
Slučaj u Banjskoj imao je, očekivano, i snažan uticaj na, po mnogima odavno zamrli dijalog o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, jer je premijer Kosova Aljbin Kurti nastavak tog dijaloga uslovio izručenjem Radoičića i njegove „terorističke paravojne grupe“ pravosudnim organima na Kosovu.
„Sve dok su Radoičić i njegova grupa slobodni i zaštićeni u Srbiji, nema poverenja u dijalog o normalizaciji“, rekao je Kurti, namerno ili slučajno, baš na Vidovdan ove godine.
Istovremeno predsednik Skupštine Kosova Gljauk Konjufca ocenio je da će „Srbija ponoviti napad ukoliko ne bude kažnjena“, dok je ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja je u julu rekao da vlasti u Prištini imaju dokaze da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić „direktno umešan u obuku terorističke grupe koja je izvršila napad u Banjskoj“.
Bez obzira na sve to, Priština od Banjske bez ikakvog otpora Srbije ili Srba na Kosovu sprovodi sve u smislu zaokruživanja nezavisnosti Kosova: Srbima je nametnula kosovske registarske tablice, vozačke dozvole, ukinula dinar kao platno sredstvo…
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Prof. dr Vladimir Dugalić smatra da je glavni razlog njegove smene podrška koju je uputio studentima. „Srećan sam što je stasala jedna nova generacija nepotkupljivih, nekorutptivnih ljudi, kojima su moral, obrazovanje i neke sistemske vrednosti prioritet“, istakao je Dugalić
Govoreći o situaciji na Kosovu, Aleksandar Vučić istakao je važnost međunarodne podrške, posebno iz Rusije i Kine. Najavio je nastavak diplomatskih napora u vezi s povlačenjem priznanja Kosova od zemalja iz Afrike i Azije, dok će 9. maja učestvovati na Paradi pobede u Moskvi
Predsednici Srbije i Ukrajine, Aleksandar Vučić i Volodimir Zelenski, razgovarali su o važnim pitanjima koja se tiču bilateralnih odnosa i evropskog puta svojih zemalja
Na društvenoj mreži „Iks“ aktivista Marko Živković objavio je da su u četvrtak na sednici SO Vračar tokom 15 minuta ćutanja odbornici vlasti delimično izašli iz sale, dok je predsednik SO proglasio pauzu od 15 minuta
Šta spaja Vučića i Jelenu Karlešu? Zašto je pevačica ispunila sve zadate elemente naprednjačke retorike? I koliko van granica Srbije moraju biti čudni i smešni višesatni monolozi koje njen predsednik drži svakog bogovetnog dana
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!