Predlagač zakona, predsednik Skupštine Republike Srpske (RS) Nenad Stevandić rekao je da bi tokom javne rasprave taj nacrt ponovo mogao da dođe na dnevni red Skupštine RS uz moguće izmene i predložene amandmane u narednih 30 dana.
Stevandić je istakao da će tim zakonskim aktom biti dozvoljeno da grbovi budu u upotrebi u svim institucijama i ministarstvima u Vladi RS, u parlamentu RS, kancelarijama i opštinama, piše Radio Slobodna Evropa.
Dodao je da će tim zakonom biti omogućeno i da se himna „Bože pravde“ izvodi na svim manifestacijama.
Himna i simboli na mogu da budu uvredljivi
U Nacrtu zakona navedeno je da se, zajedno sa isticanjem zastave i grba RS i izvođenjem himne RS, mogu isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima RS ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, „odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasleđe“.
Stevandić je poručio da „istorijsko nasleđe, grb Nemanjića i himna ‘Bože pravde’, ne mogu da budu uvredljivi za bilo kojeg pripadnika bošnjačkog naroda i muslimanske vere“.
Stevandić je, inače, pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) od jula 2023. godine „zbog pretnji Dejtonskom mirovnom sporazumu, integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine“.
Stav opozicije
Opozicioni političar Vukota Govedarica upozorio je da postoji „mogućnost zloupotreba predloženog nacrta zakona od građana iz reda drugih konstitutivnih naroda i raznih udruženja građana registrovanih u Republici Srpskoj“.
Šef poslanika opozicione Partije demokratskog progresa Igor Crnadak najavio je da će njegov poslanički klub podržati donošenje tog nacrta zakona.
Odluke „Svesrpskog sabora“
Skupština RS usvojila je 2. jula Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je usvojena na „Svesrpskom saboru“ 8. juna u Beogradu.
U toj deklaraciji je, između ostalog, navedeno da „srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu“ i da je Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Srbije i Dan državnosti RS koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati.
Izvor: Radio Slobodna Evropa