Na centralnoj svečanosti današnjeg Sversrpskog sabora predsednik Vučić je najavio da će ubuduće ekskurzije ići prvo u Srpsku pa u Evropu, isto važi i za ministre, i da će prebaciti 10 miliona evra za deonicu Bijeljina-Sremska Rača. Predsednik Dodik je rekao da se Srbija oslobodila stranog tutorstva i ambasada zahvaljujući Vučiću
U Beogradu na Trgu Republike je održana centralna manifestacija današnje manifestacije „Jedan narod jedan sabor – Srbija i Srpska“, ili skraćeno -Svesrpski sabor.
Najavljeno je 10. 000 posetilaca. Tu su predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i zvaničnici državnog vrha, ali je broj posetilaca koji je pratio program, neuporedivo manji od najavljenog. Sudeći po odeći prisutnih, a dominirala je narodna srpska nošnja, centralnoj svečanosti su prisustvovali članovi folklornih društava.
Na programu su bile izabrane pesme i igre iz Srbije u izvođenju folklornih društava, i rodoljubivi citati pesnika i pisaca iz čitanki.
Prvi je govorio Milorad Dodik.
Rekao je da je „ovo važan dan za generacije zato što je srpski narod savladao prepreke u borbi za identitet, da je „klljučna srpska reč za naš narod j sloboda“.
„Mi smo Srbi i pripadnici jednog jedinstvenog naroda ma gde živeli. I kroz borbu svih ovih godina i decenija našao se čovek koji je stao na čelo srpskog naroda i srpske države, predsednik Aleksandar Vučić. Predsednik Aleksandar Vučić, koji je bez oklevanja u zavetnom odnosu prema narodu stao da vodi narod u teškim godinama oporavka i stabilizacije srpske države“, rekao je predsednik RS.
Dodao je i da se „Srbija ne bi uzdigla da nije bilo upornog rada predsednika Vučića, kao i da se Srbija „oslobodila stranog tutorstva i ambasada. Srbija danas sme da kaže šta hoće, uvažena je, i može da kaže da podržava Srbe gde god oni bili. Vučić je uložio nemogući napor, i obezbedio da se čuje naš glas, čak i UN, tamo gde se veliki prema malima odnose sa ignorancijom“.
Govor je završio uzvikom Živela Srbija i Srpska, što je uzvraćeno aplauzom kojim Milorad Dodik nije bio zadovoljan, pa je predlogom „Možete vi to bolje“, zatražio od prisutnih da budu energičniji.
Foto: TanjugPredsednik Vučić na centralnoij manifestaciji
Zatim je govorio predsednik Aleksandar Vučić.
Govor je počeo konstatacijom da je danas istorijski dan zato što je „postignut dogovor o srpskom jedinstvu koje će trajati doveka i niko više nikada neće moći da uništi srpsko jedinstvo“.
Napomenuo da je ovaj dogovor začet pre 10 godina, najavio da će ubuduće ministri iz Srbije prvo ići u Srpsku i obrnuto, kao i da će „ekskurzije ići u Srpsku, kao što će iz Srpske ići u Srbiju, pa kada upoznamo naše zemlje, onda možemo da upoznajemo i svet. Tako male odluke a tako velike i važne.“
Vučić je najavio i „formalnu odluku o izgradnji memorijalnog centra povodom genocida počinjenog nad našim narodom u Jasenovcu“, kao i da će lično nadgledati rad na izgradnji memorijalnog centra u Donjoj Gradini i u Beogradu, i da ćemo „sa tim ići brzo, najbrže i najbolje moguće.“
Zatim: u ponedeljak Srbija prebacuje 10 miliona evra za izgradnju deonice Bijeljina-Sremska Rača. „Hoćemo da budemo spojeni sa drugim najvećim gradom u RS“, rekao je predsednik.
Predsednik Vučić je govor završio pokazivanjem zastave koju je nedavno doneo u Ujedinjene nacije i kojom je tamo bio ogrnut.
I Dodik i Vučić su pomenuli i Kosovo, ali uzgred. Vučić je pomenuo i Dejtonski sporazum u smislu da ga je Srbija potpisala.
Posle njih Trg Republike i Beograd je nadletelo pet migova.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!