
Psihologija rada
Otkaz u duši: Kad idemo na posao kao zombi
Možda znate za stanje kad radite da biste primili platu, ali ste zapravo od posla odavno digli ruke. Zašto nam se to dešava i koje su posledice?
Šta kažu Slovaci koji ove životinje sreću u svojoj bašti ili na putu do škole, a šta kažu naučnici
Zbog učestalih napade na ljude, Vlada Slovačke hoće da pojednostavi lov na medvede. Šta kažu Slovaci koji ove životinje sreću u svojoj bašti ili na putu do škole, a šta kažu naučnici?
Seosko imanje Zelena Ruža u zapadnoslovačkom selu Klačno ima lepo renoviranu gostinsku kuću sa svim sadržajima za posetioce. Vlasnici su čak postavili i mali zoološki vrt, gde se mogu videti ovce, koze, vijetnamske svinje i noj. Ili bolje rečeno: mogle su se videti, jer ovaj mali zoološki vrt je lani izgubio većinu životinja. Jedna usamljena medvedica je zalutala i poubijala ih, piše Dojče vele (DW).
Verovatno prva borba noja s mrkim medvedom završila se kobno po afričku savansku pticu. „Imamo snimke nadzornih kamera na kojima se vidi kako je naš noj ubijen. Jako brutalno, to ne želite da vidite“, priča Ludmila, mlada žena koja dočekuje goste na recepciji. Po njoj, agresivni medved mora da bude ubijen.
Medvedi vole jabuke
Krajem leta 2023. u selu se pojavila porodica medveda, majka sa dva mladunca. Pridružio im se još jedan usamljeni medved. Životinje su ulazile u bašte u kojima su sazrevale jabuke i kruške i uglavnom su samo uživale u palim plodovima i onda se povlačile nazad u šumu.
No, mnogi meštani sretali su ih u selu dugom nekoliko kilometara: u dolini uz planinski potok, na putu u kupovinu, školu ili ka prijateljima. “Jednog popodneva u ranu jesen vraćao sam se kući s fudbala i medvedi su bili na terenu”, rekao je dečak od desetak godina i dodao: “Ne bojim se, ali imam biber-sprej u školskoj torbi.”
I lokalni trgovac mešovitom robom takođe je miran kad su medvedi u pitanju. „U jesen smo imali puno jabuka, pa smo očekivali da će i oni doći. Ali to se nije dogodilo. Ipak, mislim da nam trebaju odlučnije mere protiv smeđih medveda. Malo ih je previše, a i sve su slobodniji. Danas samo najhrabriji idu u šumu da skupljaju pečurke“.
Ograde i patrole protiv medveda
Kako bi smirilo situaciju, slovačko Ministarstvo ekologije uvelo je u Klačnom posebne patrole za medvede. “Naš je posao da plašimo medvede i da ih držimo podalje od naseljenih područja. Takođe savetujemo lokalno stanovništvo o sigurnosnim merama kako bi medvedi napravili što manje štete”, kaže jedan od zaposlenih.
Međutim, neki od meštana žele radikalnije mere. “Trebalo bi dopustiti veći odstrel, pa da se medvedi opet plaše ljudi”, kaže pedesetogodišnjak Josip u lokalnoj piceriji.
Sada, u proleće situacija je puno mirnija nego u jesen, kada su mnogi seljani s prozora mogli da gledaju kako medvedi jedu voće u baštama.
„Ovog proleća kod nas još nije bilo medveda. Znamo da ih ima po okolnim šumama, ali kod nas u selu još se nisu pojavili“, kaže Ludmila, recepcionerka u gostionici „Zelena ruža“ i dodaje da nameravaju da postave električne ograde kako bi zaštitili nove životinje u malom zoološkom vrtu.
Medved na gradskim ulicama
Klačno je jedno od slovačkih „medveđih sela“. Ne nalazi se visoko u planinama, nego na rubu nizine na nadmorskoj visini manjoj od četiri stotine metara, samo petnaestak kilometara od mesta Prievidza.
Prirodno stanište slovačkog smeđeg medveda su šumska područja Visokih Tatri. Životinje su zaštićene i mogu se odstreliti samo u izuzetnim slučajevima. Ali poslednjih godina prodiru sve dublje u naseljena područja. Napadi na ljude takođe se uvek iznova događaju.
Sredinom marta medijima se proširio snimak mladog medveda koji je trčao posred Liptovskog Mikulaša, gradića od trideset hiljada stanovnika u podnožju Tatri. Napao je petoro ljudi, koji su zadobili lakše povrede. Posle dve nedelje potrage, lovci su, navodno, pronašli medveda i ubili ga.
U proleće je zabeleženo još nekoliko napada medveda, uglavnom u prirodi i planinskim predelima, ali ponekad i na označenim planinarskim stazama. U martu je tridesetjednogodišnja planinarka životom platila susret s medvedom u Niskim Tatrama – bežeći od njega, pala je sa stene i poginula.
Medvedi ostaju zaštićeni, ali ima više odstrela
Sve do pokušaja atentata na premijera Roberta Fica situacija s medvedima bila je jedna od glavnih tema u slovačkim medijima. Krajem aprila 2024. parlament je započeo raspravu o amandmanu na zakon Ministarstva ekologije koji bi olakšao odstrel medveda s „problematičnim ponašanjem“.
„Amandman ne daje opštu dozvolu za odstrel medveda. Medved ostaje strogo zaštićen“, kaže Tomas Taraba, ministar ekologije iz nacionalističke Slovačke nacionalne stranke (SNS).
„Medved je postao teret za celo društvo”, objašnjava njegov stranački kolega, poslanik Rudolf Huliak, koji je i gradonačelnik grada Zvolena. U dogovoru s državnom službom za divlje životinje, sredinom maja je lično ustrelio medveda koji je lutao baštama. “Ispunjavamo izborna obećanja”, objavio je na društvenoj mreži Telegram.
Opozicioni političari su skeptični prema ovoj praksi i pozivaju na sistemsko rešenje umesto pukog povećanja stope odstrela.
Kako tvrde naučnici, populacija medveda u Slovačkoj nije prevelika i broji oko 1.300 jedinki. Ali u slovačkim selima i gradovima još uvek se malo čini kako bi sprečilo medvede da pronađu lako dostupnu hranu, kao npr. u kantama za smeće, nešto što privlači gladne životinje.
Možda znate za stanje kad radite da biste primili platu, ali ste zapravo od posla odavno digli ruke. Zašto nam se to dešava i koje su posledice?
Svega pet do deset odsto ljudi u Srbiji koristi ChatGPT, pokazuju podaci koje dostavlja veštačka inteligencija
Našoj zemlji je ovih dana verovatno dosta plamena koji bukti, ali jedan praznik kao i svake godine tradicionalno se obeležava upravo paljenjem vatre. Deca po selima i gradovima za Petrovdan pale lile – najčešće koru trešnje ili breze na dugačkom prutu – i mašući njima trčkaraju sa drugarima
Najbolji srpski teniser Novak Đoković poražen je u polufinalu Vimbldona od Janika Sinera. Italijanski teniser će se u nedelju protiv Karlosa Alkaraza boriti za titulu na najprestižnijem svetskom grend slemu
Na Adi Ciganliji je došlo do pomora ribe. Smatra se da je glavni uzrok nizak vodostaj. Ipak, detaljne analize i izjave nadležnih tek se čekaju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve