U Hramu Svetog Save su se oglasila zvona i arhijerejska liturgija je počela vaskršnjim troparom „Hristos voskrese“.
Liturgijom i svečanim zasedanjem episkopa u Pećkoj patrijaršiji je trebalo da počne Sabor, ali su u ponedeljak prištinske vlasti na prelazu Merdare zabranile patrijarhu srpskom Porfiriju i sedmorici arhijereja SPC da uđu na KiM, kako bi prisustvovali svečanom početku rada Sabora u Pećkoj patrijaršiji.
„Sva vrata ovog sveta su otvorena za mene kao što su i naša vrata otvorena za sve, samo su vrata moga doma, Pećke Patrijaršije, zatvorena i ne daju mi da u njega uđem“, oglasio se Patrijarh Porfirije nakon što mu je zabranjena poseta Kosovu.
Patrijarh Porfirije i episkopi vraćeni su sa administrativnog prelaza odnosno uručene su im tzv. odbijenice, bez ikakvog razloga i obrazloženja. Zbog toga će Sabor SPC početi u Hramu Svetog Save na Vračaru, gde je u devet sati počela liturgija.
Izazovi i planovi
Nakon liturgije uslediće priziv Svetog duha i svečano zasedanje, nakon čega će početi i radni radni deo Sabora pod predsedništvom patrijarha Porfirija u kripti Hrama Svetog Save.
Poglavar SPC će se na samom početku svečane sednice obratiti arhijerejima i istaknuti najznačajnija dešavanja u toku protekle godine i ukazati na neke od izazova sa kojima će se Sabor baviti u narednim danima.
Vladike će se, kako se očekuje, baviti stanjem u eparhijama, crkveno-prosvetnom delatnošću i stanjem u bogoslovijama, situacijom na KiM i drugim aktuelnim pitanjima u Crkvi. Sve eparhijski arhijereji će podneti svoj izveštaj o radu.
Prema proceduri određenoj Poslovnikom o radu, zasedanje počinje usvajanjem dnevnog reda koji čine prispeli predmeti dostavljeni od Svetog arhijerejskog Sinoda, a nastavlja se razmatranjem izveštaja o arhipastirskom radu svih eparhijskih arhijereja, centralnih crkvenih tela, organa i zavoda. Na kraju zasedanja Sabor će o svom radu izdati saopštenje za javnost, najavila je SPC.
Kako se očekuje, Sabor bi mogao da traje narednih nedelju dana.
Takođe, u Hramu Svetog Save na Vračaru tokom Sabora biće služena i arhijerejska liturgija uz učešće svih arhijereja srpske crkve povodom obeležavanja trostrukog jubileja posvećenog prepodobnom ocu Justinu Ćelijskom, a to su 130 godina od rođenja, 45 godina od upokojenja i 10 godina od kanonizacije odnosno upisa u diptihe svetih Pravoslavne crkve.
Predhodne godine u sukobu sa ženama
Patrijarh je u prošolodišnjoj uskršnjoj poslanici poveo ljutu borbu protiv rodno osetljivog jezika, a kasnije ušao u novu, radikalniju fazu, satkanu od uvreda, besa, agresije i omalovažavanja žena.
„Plakao bih, vrištao bih od muke, kad vidim jadnicu koja menja teze, pa kaže `a zašto nisu brinuli se o ženama, žene su ugrožene`. Pa jesu ugrožene, svi smo ugroženi od tebe bre bedo jedna“, samo su neke od reči patrijarha Porfirija dok je govorio o „senzitivnom jeziku“ u snimku koji je kružio društvenim mrežama.
Posle osuda patrijarhovog govora, reagovala je Informativna služba SPC. Rekavši da patrijarh te izjave nije uputio svim ženama, već je “govorio u jednini i mislio na jednog državnog funkcionera”.
Patrijarh Porfirije je za svog života poznat kao ljubitelj rok muzike, student i monah, potom vladika, član Republičke radiodifuzne agencije (RRA), te se kroz crkvenu lestvicu popeo do mitropolita, pa sve do poglavara Srpske pravoslavne crkve.
Kasnije je na sastanku patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirija i grupe srpskih lingvista, ocenjeno je da su odredbe Zakonu o rodnoj ravnopravnosti „neustavne i štetne“.
Patrijarh je rekao da se radi o „transformaciji“ svesti pojedinca i društva u celini, posredstvom jezika.