Srbija je zabeležila najveći pad demokratije u izveštaju Fridom hausa „Nacije u tranziciji 2023″ koji pokriva 29 evropskih i azijskih država.
„Dva uzastopna masovna ubistva u maju su izazvala proteste koji su trajali tokom leta, na šta je srpska vlada odgovorila nameštenim vanrednim izborima u decembru“, piše u izveštaju „Nacije u tranziciji 2023“ Fridom hausa.
Stanje u državi se direktno ogleda i u medijma, što za „Vreme” potvrđuje generalna sekretarka NUNS-a Tamara Filipović.
„Najveći pad je zabaležen na polju slobode medija, dobili smo minus dva poena. Iz hibridnih režima smo se mnogo približili autokratskim režimima, a tome doprinosi pad slobode medija”, kaže Filipović.
Ona dodaje da NUNS svedoči eskalaciji nasilja nad novinarima od početka godine.
„NUNS je prošle godine zabležeio 56 sučajeva nasilja. Fizičkih napada, pretnji smrću i ostalih pretnji novinarima. Ove godine smo samo za prva tri meseca zabeležili 38 takvih slučajeva. A ispred nas je još devet meseci do kraja godine”, kaže Filipović.
REM pasivniji nego ikad
Što se tiče medijskog pluralizma vidimo da je REM ove godine pasivniji nego ikada, navodi Filipović.
„Pre neki dan smo od REM-a dobili informaciju da je televizija Pink opomenuta za predstavku koju smo podneli pre dve godine. Tako da tu nema govora o efikasnosti, a kamoli o efektivnosti njihovog rada”, kaže ona.
Istorjski pad zbog Vučićevog režima
U izveštaju se navodi da je Srbija doživela istorijski pad zbog nastojanja predsednika Aleksandra Vučića da utvrdi vlast u 2023. godini.
„Veliki deo demokratičnosti zemlje pokazuje izborni proces. Na poslednjim izborima smo videli na koji način se sve kradu glasovi. Mi smo pretpostavljali da postoji izborna krađa, ali načini na koje se ona sprovodi ni najkreativnijm ljudima nisu mogli da padnu na pamet”, podseća Filipović.
Ukazuje i na to da medijske slobode, izborni proces, slobode udruživanja, kontinuirano opadaju u Srbiji i kaže da se to jasno vidi u izveštajima domaćih i međunarodnih organizacija.