U toku je istraga zbog tvrdnji da Britanski muzej skriva oltarske ploče iz Etiopije koje nikada nisu izlagane, zato što se smatraju toliko svetim da je čak i kustosima zabranjeno da ih pregledaju
Kancelarija poverenika za informacije (ICO) istražuje Britanski muzej zbog tvrdnji da je bio previše tajnovit u vezi sa nekim od najosetljivijih predmeta u svojoj kolekciji.
Radi se o grupi svetih etiopskih oltarskih ploča koje su bile skrivene od pogleda javnosti u muzeju više od 150 godina.
Jedanaest drvenih i kamenih tabeta, ploča za koje muzej priznaje da su ih opljačkali britanski vojnici nakon bitke kod Makdale 1868. godine, nikada nisu bili izloženi javnosti i smatraju se toliko svetim da je čak i kustosima i poverenicima institucije zabranjeno da ih pregledaju, preneo je Gardijan.
Etiopske vlasti godinama upućuju pozive da se ploče vrate u Etiopiju. Zagovornici povratka sada su podneli žalbu ICO tvrdeći da muzej nije otkrio ključne detalje internih diskusija o tabetima u skladu zahteva za slobodu informacija.
Returning heritage, neprofitna organizacija koja prikuplja informacije o kulturnoj restituciji, podnela je zahtev u avgustu 2023. i navodi da je u odgovoru muzeja izostavljen relevantan materijal, dok su druge informacije preterano redigovane.
Organizacija tvrdi da, iako Zakon o britanskom muzeju iz 1963, koji zabranjuje odlaganje predmeta osim u veoma ograničenim okolnostima, znači da bi tabeti sada mogli zakonito da budu vraćeni Etiopiji.
Vraćeni tekstil
Pre desetak dana 4600 kulturno značajnih predmeta, uključujući tekstil, keramiku i odeću, vraćeno je u Peru, njihovu zemlju porekla, iz Sjedinjenih Država i zemalja širom Evrope, uključujući Nemačku, Italiju i Švajcarsku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Autor poslanice za ovogodišnji Svetski dan igre, Mihail Barišnjikov, poručuje da je „umetnost je i dalje najbolji način da se odredi oblik neizrečenom, i postavi pitanja: Gde je moja istina? Kako da poštujem sebe i svoju zajednicu? Kome ili čemu dugujem odgovornost?“
“U državama koje imaju diktatore na čelu, kultura je svedena na propagandu. Sve što izlazi iz tog okvira, ili pokušava da kritikuje režim, smatra se nepoželjnim aktivizmom, intruzijom državnih neprijatelja, koje treba ugušiti i obeshabriti”
Zrenjanin je zbog nedostatka novca poništio konkurse za programe Prestonice kulture, ali to ne znači da su izgubili i ovaj laskavi status - odgovorili su na upit „Vremena“. Tvrde da nastavljaju sa nešto revidiranim programom
Septembar će ove godine u Beogradu biti mesec festivala: Fest, Bitef, Martovski festival, „Sedam veličanstvenih“... Osim ako Skupština grada ne odluči da će neki od njih ove godine napraviti pauzu
Ako se u stvarnosti naruši princip ravnoteže - onako kako je nesposobni režim narušio odnos između betonskih elemenata na novosadskoj Železničkoj stanici – stvarnost će se ponašati kao nadstrešnica: otkazaće poslušnost
Ministri često nazivaju Vučića razrednim starešinom. U njegovoj učionici nema radosti ili kritičnog promišljanja. Ima da svi pognu glave nad klupama, bubaju i slušaju. O čemu se ovde radi, čitalac gleda na televiziji svaki dan
RTS je blokiran, univerziteti ne rade, a sa vrha vlasti kuljaju pretnje, uvrede i prozivke tužilaštva i policije da hapse blokadere, te izgrednike i teroriste. Srpska država se pretvorila u farsu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!