Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Beogradska filharmonija nema svog predstavnika u Radnoj grupi koja rešava pre svega materijalne probleme svih umetnika u Srbiji. Isto važi i za ostale umetnike. To je dokaz da Radna grupa nije oformljena sa stvarnom namerom i željom da se reše problemi umetnika, već samo da se odradi posao - kaže Darko Tomović predsednik Sindikata glumaca Srbije
U ponedeljak, zaposleni u Srpskom narodnom pozorištu održaće treći jednočasovni štrajk upozorenja zato što ni jedan štrajkački zahtev nije uzet u razmatranje.
Juče je Beogradska filharmonija uputila pismo Radnoj grupi koju je Vlada Srbije oformila ne bi li smirila nezadovoljstvo umetnika zbog nedopustivo niskih plata i loših uslova u kojima rade, i ukazala da ni posle mesec dana Filharmoničari nemaju predstavnika u Radnoj grupi, te zato dovode u pitanje rešenost države da istinski reši probleme zaposlenih u kulturi.
„Ni Konfederacija slobodnih sindikata nema predstavnika u Radnoj grupi, zato što tvrde da nismo reprezentativan sindikat“, kaže za „Vreme“ Darko Tomović glumac Narodnog pozorišta i predsednik Sindikata glumaca Srbije „Singlus“ koji je deo Konfederacije.
Osim „Singlusa“, u Konfederaciji slobodnih sindikata su Sindikat muzičkih umetnika, i Sindikat baletskih igrača.
„Oteli su nam reprezentativnost tako što su izbacili džez muzičare zbog neke pravne formulacije“, kaže Darko Tomović. „Plus, tvrde da glumcima ne treba predstavnik u Radnoj grupi zato što ga već imamo u Savezu samostalnih sindikata i u UGS Nezavisnost.“
„Pozivaju na to da smo sindikalno pokriveni preko članova Radne gripe iz ta dva sindikata. To formalno jeste tačno, ali u Savezu samostalnih sindikata i UGS Nezavisnost ima neznatan broj umetnika. Član Radne grupe za koga oni kažu da je naš predstavnik, nije glumac i nema kredibilitet da govori o našim platnim koeficijentima“, kaže Tomović.
„To je dokaz da Radna grupa nije napravljena sa stvarnom namerom i željom da se reše problemi umetnika, već samo da se odradi posao.“
Darko Tomović kaže da ne zna šta radi Radna grupa. „Dobili smo zapisnike sa njihovih sastanaka, mislim da ih je bilo tri, u kojima je nabrojano ko je govorio i o čemu. Nije čak citirano ni šta je govorio, samo je navedena tema izlaganja. Smatram da je to fingiranje rešavanja problema.“
Kaže da je „rezultat njihovog rada lako predvideti: negde pred izbore će da se oglase, bombastično, reći če da su rešili naš problem, A biće to će samo neko polurešenje. Onda će na jesen reći da će se pozabaviti korekcijom, koju će završiti eventualno idućeg juna.“
Darko Tomović kaže da je predlagao obustavu rada, ali je bio nadglasan. „Mislim da pristajanje na iluziju predugo traje.“
Sindikat muzičkih umetnika takođe nije u Radnoj grupi, iako postoji 23 godine, i iako su njihovi članovi orkestarski i vokalni umetnici iz Beogradske Filharmonije, Narodnog pozorišta, Srpskog Narodnog pozorišta, Muzičke produkcije Radio Televizije Srbije, Pozorišta na Terazijama, Niškog Simfonijskog orkestra i Ansambla narodnih pesama i igara Kolo.
A evo ko jeste:
U Radnu grupu za unapređenje materijalnog i radno-pravnog položaja zaposlenih u ustanovama kulture, Vlada Srbije je imenovala predstavnike Ministarstva kulture, Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva finansija, Generalnog sekretarijata Vlade, i predstavnike Samostalnog sindikata kulture Srbije i Granskog sindikata kulture, umetnosti i medija „Nezavisnost“.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve