Kina je donela odluku da blokira upotrebu procesora kompanija „Intel“ i „AMD“ državnim računarima, što je izaziva dodatne tenzije na relaciji SAD–Kina, navodi Rojters.
Osim korišćenja procesora kompanija „Intel“ i „AMD“ u državnom sektoru, nova kineska zabrana u tehnološko-trgovinskom ratu protiv Zapada obuhvata i softverske proizvode, kao što je na primer „Microsoft Windows“. Sve to je deo šireg napora kineskih zvaničnika da promovišu upotrebu domaćih tehnoloških rešenja u javnom sektoru, čime ujedno Kina uzvraća udarac zapadu koji joj je uveo sankcije u ovom sektoru.
Inicijativa i zabrana u vezi sa čipovima stranih dizajnera dolazi nakon objavljivanja liste procesora od strane kineskog Ministarstva industrije i informacionih tehnologija, koja je istakla domaće proizvođače kao poželjne izbore. Iako nema konkretnih naznaka ko su domaći proiozvođači, analitičari veruju da su „Huawei“ i „Phytium“ među prioritetima.
Zabrana TikTok-a u SAD
Podsetimo, mnoge zapadne zemlje su tokom prošle godine uložile značajne napore da ograniče pristup TikToku, masovno popularnoj aplikaciji za video zapise kratkog formata koja je u vlasništvu kineske kompanije „ByteDance“, pozivajući se na sigurnosne pretnje.
Početkom marta odbor Predstavničkog doma SAD je uveo i jednoglasno odobrio nacrt zakona koji će „ByteDance“-u dati šest meseci da se odrekne i proda aplikaciju ili se suoči sa zabranom TikToka u SAD. Predsednik Džo Bajden je najavio da je spreman da potpiše zakon.
Međutim, kritičari smatraju da bi se potencijalna zabrana TikToka mogla suočiti s pravnim konsekvencama zbog Prvog amandmana američkog Ustava.