U tekstu Gordona Korera BBC danas podseća da je upozorenje SAD sopstvenim građanima od 7. marta bilo neobično specifično. Govorilo se o izveštajima da „ekstremisti“ imaju „planove da ciljaju velike skupove u Moskvi“ i posebno se pominju koncerti, te savetuje Amerikance da izbegavaju velika okupljanja u narednih 48 sati.
Iako se tajming ne poklapa, ostali detalji su usko povezani sa događajima 22. marta. Čini se da je jasno da je Vašington imao neku vrstu obaveštajnih podataka i da se to odnosilo na Islamsku državu (IS) – grupu koja je izdala saopštenje da stoji iza napada na Moskvu.
„Vlada SAD je podelila ovu informaciju sa ruskim vlastima u skladu sa svojom dugogodišnjom politikom ’dužnosti upozorenja’“, naveo je američki zvaničnik u saopštenju nakon napada.
Moskva je ovo upozorenje odbacila.
BBC dalje podseća da se tri dana pre napada ruski predsednik Vladimir Putin obratio odboru ruske Federalne službe bezbednosti (FSB), čiji je posao da brani zemlju, i govorio o „provokativnim izjavama“ sa Zapada o potencijalnim napadima unutar Rusije. On je rekao da upozorenja „liče na čistu ucenu i nameru da se zastraši i destabilizuje naše društvo“.
BBC uzima u obzir mogućnost da američka obaveštajna služba nije imala pouzdane podatke, ali se i pita zašto ih Vladimir Putin nije shvatio ozbiljnije i u tome vidi objašnjenje zašto će Moskvi biti možda lakše da napad na neki način poveže sa Ukrajinom .