Televizija N1 je snimila reportažu kako se stanovnici Male Krsne kod Sombora organizovano prevoze do beogradske opštine Voždovac. Dok opozicicione partije i kritički mediji tvrde da je to dokaz da se nastavlja za „izbornim inženjeringom“, tj. da se i dalje pred ponovljene beogradske izbore šteluju izborne liste po potrebi Srpske napredne stranke, predstavnici vlasti sve optužbe odbacuju, a Više javno Tužilaštvo je saopštilo da iz navedenih „novinarskih priča“ ne proističu nikakve indicije da je poičinjeno bilo kakvo krivično delo iz nadležnosti tog tužilaštva.
„Volela bih da vidim odluku Višeg tužilaštva po kojoj su se razmatrale sve okolnosti ove priče i došlo do zaključka da nema mesta krivičnom gonjenju. A čini mi se da je malo vremena prošlo da su mogli da donesu takvu odluku“, rekla je u emisiji Danice Vučinić „Iza vesti“ na televiziji N1 tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu i poptpredsednica Upravnog odbora Udruženja tužilaca Milena Božić.
Objasnila je da bi za krivično delo davanja i primanja mita u vezi sa glasanjem trebalo da postupa Odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
A Tužilaštvo bi, kaže, s obzirom da je zbog ovog slučaja uznemirana javnost, trebalo da se obrati građanima i saopšti da li jeste ili nije formiralo predmet za ovaj slučaj.
Dovoljno indicija za pokretanje predistražnog postupka
Ona smatra da bi trebalo formirati predmet jer postoji nekoliko ključnih faktora koji ukazuju na to da se zaista jeste dogodilo nešto nezakonito, te da bi te indicije trebalo istražiti.
„Ako ozbiljni novinari sugerišu da se nešto nezakonito dogodilo i naprave reportažu o tome na tužiocu je da uradi nešto povodom toga“, kaže Božić koja je i sama dugo radili u Odeljenju za suzbijanje korupcije pre nego što je bila premeštena.
„Ja bih prvo istražila anomini izvor novinara koji se očigledno pokazao kao pouzdan“, kaže Božić. Taj izvor je najavio i zaista se desilo da je došlo do transporta, premeštanja ili organizovane vožnje ljudi iz Male Krsne do parkića između policijske stanice i opštine Voždovac.
Druga indicija da se odigralo nešto nezakonito je što je jedan blurovan građanin rekao da je njemu nuđeno 2000 dinara da promeni prebivalište; treća je da je snimljena na licu mesta jedna građanka, koju su novinari identifikovali, sa nekim spiskom i nečijom ličnom kartom kako nešto piše.
„Ja bih ispitala ko je ona, čime se bavi i šta je tu radila“, kaže Božić. Sve to bi za nju bile indicije dovoljne da započne da utvrđuje šta se stvarno dogodilo.
A tužilac može u najmanju ruku samostalno, po službenoj dužnosti, da napravi službenu belešku na osnovu koje se upućuje zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja policiji, jer tužioci rukovode predistražnim postupkom, što je, dakako, još daleko od osnovane sumnje. A to je trebalo uraditi u najmanju ruku zato što je javnost uznemirena.
Božić smatra i da bi Tužilaštvo zbog indicija da je bilo izborne korupcije trebalo da pokrene istražne radnje i na osnovu izveštaja međunarodne posmatračke misije ODIHR o izborima održanim 17. decembra.
Progonjena
Tužiteljka Višeg tužilaštva u Beogradu Milena Božović je već duže vreme na meti prorežimskih tabloida. Ona je potpisala građansku inicijativu ProGlas uz obrazloženje da se ne može biti nesvrstan „u borbi između dobrog i lošeg jer ako tužilac o tome nema jasan stav onda tužilaštvo nema dobru budućnost“. Bila je podržala i koleginice Bojanu Savović i Jasminu Paunović nakon što ih je smenio šef Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović.
Nedavno su je prorežimski mediji razapinjali i zato što je navodno „odbila“ da izađe na uviđaj na mesto zločina nakon što je na Dorćolu ubijen reprezentativac Srbije u MMA Stefan Savić.