img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ocenjivanje đaka i nastavnika

Novi pravilnik Ministarstva prosvete: Nastavnici pod lupom roditelja učenika

22. фебруар 2024, 07:32 Milica Srejić
Težak posao nastavnika Foto: Pexells
Težak posao nastavnika
Copied

Ministarstvo prosvete na upit „Vremena“ objašnjava da donošenje novih, ali i izmenu starih podzakonskih akata, priprema na osnovu iskustava nastavnika i roditelja i pojedinačnih primedbi roditelja prosvetnoj inspekciji

Nedavno su doneti novi pravilnici koji su, kako piše na sajtu Ministarstva prosvete, deo aktivnosti kojima se jača vaspitna uloga škola i obrazovnog sistema za prevenciju i kao odgovor na nasilje. Na koji način se to, između ostalog, čini?

Ministarstvo prosvete u odgovoru na upit “Vremena” piše da je, s obzirom na to da su se izmene zakona u najvećem delu odnosile na dodatno uređivanje pitanja ocenjivanja učenika, a posebno i ocenjivanja vladanja, ministarka prosvete donela ovaj pravilnik u cilju nesmetanog funkcionisanja poslova obrazovanja.

Ostaje nejasno šta konkretno znači “nesmetano funkcionisanje poslova obrazovanja”.

Sporan član pet

U članu 5 Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju i vaspitanju kaže se da ukoliko više od polovine roditelja učenika iz istog razreda smatra da neki nastavnik nešto ne radi u skladu sa zakonom i ovim Pravilnikom, škola će sprovesti određene procedure.

Ujedno, ovo je član oko koga se najviše diglo bure u javnosti.

Vesna Jerotijević iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije za “Vreme” objašnjava, da se sporni član 5 novog Pravilnika o ocenjivanju ne odnosi na srednje škole. Takođe, ona podseća da su roditelji i do sada imali pravo prijave i da je ona mogla biti anonimna.

“Na ovaj način su definisani određeni koraci. Ukoliko se više od pola roditelja u odeljenju obrati odeljenskom starešini, onda on sa time upoznaje predmetnog nastavnika i direktora škole, pa se organizuje stručno veće koje razmatra prijavu”, kaže Vesna Jerotijević.

Ukoliko se, na primer, prijava odnosi na predmetnog nastavnika iz matematike, stručno veće čine profesori matematike, fizike i, uopšte, aktiv prirodnih nauka. Ako se vidi da je prijava neosnovana, onda je veće može odbaciti, te u toj situaciji nastavnik ne snosi nikakvu odgovornost.

Mnoge odluke se donose ad hok

Iz Ministarstva prosvete kažu da je, kada je reč o članu 5 i navedenim stavovima, ideja da škola bude prva koja će imati uvid u navode roditelja, koja će te navode preispitati i doneti odluku u najboljem interesu učenika i na taj način unaprediti kvalitet obrazovno-vaspitnog rada.

Docentkinja na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, psihološkinja Dobrinka Kuzmanović, smatra da se mnoge odluke donose ad hok, te da nije videla da su sprovedena istraživanja, niti da postoje statistički podaci o tome koliko se roditelja žalilo na rad nastavnika.

“Ne znam čime je isprovocirano donošenje ove mere. Zašto je ovaj stav u okviru člana 5? Da li se povećao broj prijava nastavnika? Otkud to dodatno zatezanje? Da li smo pitali nastavnike? A učenike?”, pita se Dobrinka Kuzmanović.

Ministarstvo u odgovoru piše da donošenje novih, ali i izmena starih podzakonskih akata, priprema na osnovu iskustva škola i primene propisa u praksi, odnosno da se uzimaju u obzir iskustva nastavnika i roditelja.

“Takođe, u obzir su uzimane i pojedinačne predstavke roditelja prosvetnoj inspekciji, kao i ishodi tih predstavki”, navodi Ministarstvo.

Dalje kažu i da odredbe navedenog člana nemaju za cilj da bilo koga ponize imajući u vidu “da su roditelji najbliži saradnici, a ne suprotstavljena strana nastavniku.”

Novi Pravilinik – stari problemi

Dobrinka Kuzmanović ukazuje da je Pravilnik gotovo identičan kao prethodni, osim pomenutog novog dela koji se tiče procenjivanja rada nastavnika i stručnih saradnika od strane roditelja đaka.

“Zaista nisam videla suštinske promene. Drugim rečima, sve što smatram da nije bilo dobro u prethodnom Pravilniku, mislim da novim i dalje nije rešeno”, ističe Dobrinka Kuzmanović.

Ceo tekst o tome šta zaista predstavlja i šta donosi član pet Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnim školama? Da li su tako rešeni problemi koji su ranije postojali? Kako će biti regulisana đačka ocena iz vladanja? I misli li iko o dostojanstvu prosvetnih radnika  pročitajte u novom broju nedeljnika “Vreme”.

Ceo tekst o novom Pravilniku Ministarstva prosvete i drugim problemima u obrazovnom sistemu čitajte u novom broju „Vremena“ koji u čevrtak (22. februar) stiže na kioske. Ovde se možete pretplatiti na naša izdanja.

Tagovi:

Ministarstvo prosvete Ocenjivanje nastavnika Pravilnik Prosveta
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Blokada KCB-a

18.јул 2025. N.M.

Interventna jedinica policije odblokirala Kulturni centar Beograd

Jedinica interventne policije odblokirala je Kulturni centar Beograd (KCB). Pripadnici IJP su obili vrata na ulazu u KCB u Kolarčevoj ulici

Presuda za tragediju u Novom Sadu

18.јул 2025. I.M.

Država i „Infrastruktura železnice Srbije“ plaćaju odštetu porodicama nastradalih

Gotovo godinu dana nakon tragedije u kojoj je 16 ljudi izgubilo život pod ruševinama nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici, Viši sud je doneo presudu kojom utvrđuje odgovornost države i železnica, i dosuđuje milionske iznose odštete članovima porodica nastradalih

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

Dvanaest godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure