Policija je, nakon što je u noći između srede i četvrtka na VMA primljeno 26 osoba u alkoholisanom stanju, među kojima 12 dece mlađe od 15 godina, podnela prekršajnu prijava protiv organizatora žurke u noćnom klubu u Beogradu, prenosi RTS.
Među primeljnom decom na VMA pojedini su imali čak 2,8 promila alkohola u krvi.
Prijavu su podneli službenici Policijske stanice Stari grad, koji zajedno sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu nastavljaju da rade na ovom slučaju, ali nije tačno precizirano protiv koga. U Višem javnom tužilaštvu je za Tanjug potvrđeno da je u toku pretkrivični postupak i da se radi na utvrđivanju svih okolnosti.
Kluba “Sinner” u kojem je došlo do napijanja maloletnika objavio je da sa pomenutim događajima nemaju veze, te da je klub bio iznajmljen za privatnu proslavu.
Koja je kazna adekvatna?
Advokat Marko Pantić za “Vreme” kaže da iz njegovog iskustva teško da bi kazna zatvora bila efektivna.
“Sve i da se utvrdi odgovornost, verovatnije je da bi mogla da usledi neka uslovna osuda, to je nešto što je po mom mišljenju realno. Ali ne znači da pod pritiskom javnosti kazna ne bi moglo da bude nešto strožija.”
Govoreći o problemu prodaje alkohola maloletnicima kaže da je ovo problem koji bi trebalo da se rešava sistemski, a ne kroz pravosuđe.
Objašnjava da u ovoj situaciji prvo treba videti šta je bilo u njihovom organizmu jer je sad sve na nivou spekulacije. Potom videti da li je klub iznajmeljn ili nije i ukoliko jeste ko je donosio piće ili je piće bilo klubsko. Kada se sve činjenice utvrde, onda videti da li može biti krivične odgvornost.
“Ukoliko bi se utvrdilo nalazima da to nije bio alkohol u smislu pića i ako bi se utvrdilo ko je to uradio, taj neko bi mogao krivično da odgovara”, zaključuje naš sagovornik.
Šta kažu doktori?
Nekadašnji načelnik toksikologije na VMA profesor dr Dragan Joksović je ovim povodom za N1 rekao da posledice trovanja mogu biti brojne i da sam bolnički oporavak može da traje dan ili 10 dana.
Budući da su mladi, koji su se otrovali u klubu Siner imali i do 2,8 promila alkohola, kao i da ih je po pisanju medija, bilo čak 33, Joksović kaže da to nije baš uobičajeno za ovo vreme i da je ranije kraj školske godine bio problem – kada se slave maturske večeri. U te dane bile su pune amblante dece od 14 – 15 godina.
On ja naglasio da je 2,8 promila prema svetskim pokazateljima dosta jer je već 2,5 koncentracija alkohola koja može ozbiljne probleme da napravi. Pored toga, deca su mnogo osetljivija na alkohol od odraslih.
Sa VMA su, naveli da pre ponedeljka, zbog praznika, ne mogu da daju informacije o zdravstvenom stanju dece koja su se otrovala u klubu u Beogradu.