Organizacija „The Rights Forum”, koju je osnovao bivši premijer, dodala je da je par umro u ponedeljak i da će biti sahranjeni na privatnoj ceremoniji u istočnom gradu Najmegen, prenosi AP.
„Umro je držeći se za ruku sa svojom voljenom suprugom Eugenie van Agt-Krekelberg, koja mu je bila podrška i sidro više od 70 godina i koju je do kraja nazivao ‘svojom devojkom'“, navodi se u saopštenju.
Njih dvoje su već neko vreme bili krhkog zdravlja. Van Agt je 2019. godine doživeo krvarenje u mozgu dok je držao govor na komemoraciji Palestincima i nikada se nije potpuno oporavio.
Demohršćanin, koji je postajao sve progresivniji nakon što je napustio politiku, 2017. godine izašao iz svoje stranke zbog razlika oko Izraela i Palestine. Nakon posete Izraelu 1999, postao je sve glasniji o svojoj podršci palestinskom narodu.
Iskustvo sa tog putovanja Van Agt je nazvao „preobraćenjem“, navodi AP.
„Svojim jedinstvenim jezikom, jasnim uverenjima i upečatljivom prezentacijom, Van Agt dao je boju i sadržaj holandskoj politici u vreme polarizacije i stranačke obnove“, poručio je holandski premijer Mark Rute.
Holandska kraljevska porodica u saopštenju je pohvalila bivšeg premijera zato što je, kako su naveli, preuzeo odgovornost u turbulentnim vremenima i dodala da je bio inspiracija mnogima.
Asistencija pred smrt
Eutanazija je za osobe koje boluju od neizlečive bolesti i trpe nepodnošljive bolove prošle godine legalizovana i Portugalu.
Iako je predsednik Portugala Marselo Rebelo de Souza prethodna četiri puta, kada je parlament glasao “za” stavljao veto, na kraju se složio sa predlogom.
Samo portugalski državljani i osobe koje imaju prijavljen boravak pokriveni su novim zakonom, dok stranci neće moći da dolaze u Portugal i traže eutanaziju.
Zakon je usvojen sa 129 glasova za i 81 protiv, jedan je bio uzdržan.
Eutanazija je prethodno dozvoljena u Belgiji, Kanadi, Kolumbiji, Nemačkoj, Luksemburgu, Holandiji, Španiji, Australiji i na Novom Zelandu.
U Švajcarskoj je još od 1942. dozvoljena „asistencija“ odnosno pomoć drugog lica pred eutanaziju, ali aktivna eutanazija ne. Slično je u Austriji, Finskoj i Norveškoj.
Uvaženi švajcarski advokat Ludvig Mineli, već dugo godina pobornik je teze kako bi svaki čovek trebalo da ima slobodu da odluči sam kako će da premine.