Novi premijer Severne Makedonije Talat Džaferi preuzeo je u ponedeljak dužnost od Dmitra Kovačevskog i time postao prvi Albanac u istoriji te zemlje na čelu Vlade.
Tehnička vlada koju predvodi Talat Džaferi, sa mandatom od 100 dana, izglasana je u nedelju u Sobranju Severne Makedonije sa 65 glasova za, tri protiv i bez uzdržanih.
Džaferi je u ekspozeu rekao da će prioritet u njegovom mandatu biti sprovođenje fer i demokratskih predsedničkih i parlamentarnih izbora, vladavina prava i poštovanje Ustava, kao i unapređenje strateških odnosa sa EU, SAD i NATO.
„Prvi prioritet će biti organizovanje parlamentarnih i predsjedničkih izbora na uredan i demokratski način. Za mene kao predstavnika, bez obzira da li ću voditi ovu Vladu jedan dan ili 100 dana, ja ću izvršiti ovu dužnost, ovu odgovornost i poverenje koje mi je dato, kao što sam uradio i sa ostalim izazovima koji su bili preda mnom“, rekao je Džaferi.
On će voditi tehničku vladu do vanrednih izbora 8. maja.
Džaferi, inače iz Demokratske unije Albanaca (DUI), na čelo tehničke vlade dolazi sa mesta predsednika Sobranja.
„Istorijski čin“
„Izbor Talata Džaferija za premijera je istorijski čin, ali daleko od toga da su svi time oduševljeni. Glavni razlog je koaliranje albanske partije DUI sa strankama na vlasti, bez obzira na ideologiju i vrednosti. Da ne zaboravimo, DUI je bio u koaliciju režima Nikole Gruevskog, koji je bio autokratski, korumpiran i kriminalan. Osim toga, političari i sam DUI su ostali netaknuti u sudskim procesima koji se tiču korupcije i kriminala“, kaže za „Vreme“ urednica i novinarka TV24 Biljana Sekulovska.
Naglašava da se ta praksa nastavila i sa promenom vlasti, tokom sedam godina vladanja Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM).
„Nažalost, partija Alija Ahmetija za ogromnu većinu Makedonaca je sinonim za korupcijske afere“, pojašnjava Sekulovska.
Glavne kritike Vlade bivšeg premijera Dimitra Kovačevskogjesu da se priklonio diktatu i politici DUI, ali, kako kaže naša sagovornica, ne sme se zaboraviti da je vlada SDSM napravila nula reformi u evropskim integracijama.
„I DUI i SDSM su napravili partokratsku državu u svim porama društva. Korupcija, da citiram američku ambasadorku Angelu Ageler, ima razmere epidemije u državi. Velika ideja iz vremena Šarene revolucije ‘Nema pravde, nema mira’ ostala je prazna floskula i glavni ključ razočarenja i Makedonaca i Albanaca, odnosno svih građana Makedonije“, zaključuje Biljana Sekulovska za „Vreme“.
Tehnička vlada pred izbore
U Severnoj Makedoniji se 100 dana pred parlamentarne izbore formira tehnička vlada u kojoj najveća opoziciona partija dobija dva ministra, za unutrašnje poslove i za rad i socijalnu politiku, i tri dopunska zamenika ministara, za finansije, za poljoprivredu i za informaciono društvo i administraciju, piše Radio Slobodna Evropa.
Parlamentarni izbori će biti 8. maja zajedno sa drugim krugom predsedničkih izbora.
Prvi krug izbora za predsednika Severne Makedonije biće održan 24. aprila.