Opština Novi Beograd je donela odluku da građani mogu sa kućnim ljubimcima da uđu u njene prostorije.
Uvođenje pasa i mačka dozvoljeno je u šalter salu, uslužni centar, sve sale u zgradi opštine, kao i u prostorije mesnih zajednica na teritoriji opštine Novi Beograd.
Uz ovu privilegiju, podseća se i na odgovorno vlasništvo, te u psi moraju biti na povocu, mačke u transporteru, a uvođenje opasnih pasa nije dozvoljeno.
Navedeno je da kućni ljubimci koje građani povedu sa sobom u prostorije Opštine moraju biti vakcinisani protiv besnila i obeleženi u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.
Predsednik opštine Bojan Bovan kaže za „Vreme” da je to nastavak brige lokalne uprave u oblasti zaštite životinja i kućnih ljubimaca.
„Nadamo se da će ova odluka biti od velike koristi vlasnicima kućnih ljubimaca. Uz pomoć lokalnog tima volontera Animal reskju Srbija (ARS) Novi Beograd želimo da premostimo neku vrstu jaza između njih i onih sugrađana koji nemaju ljubimce i uvedemo veći komunalni red“, rekao je Bovan.
On je dodao i da i da uz pomoć lokalnog ARS tima Novi Beograd planira da postane prva opština koja će imati registrovane hranitelje napuštenih životinja.
Prvi registar hranitelja napuštenih životinja u Srbiji
Oni koji žele da se prijave za hranitelje mogu to da urade posredstvom sajta opštine Novi Beograd na stranici ARS Novi Beograd, u opštini ili na sajtu organizacije Animal reskju Srbija.
Prvi put u Srbiji biće organizovan registar hranitelja napuštenih i divljih životinja poput golubova i vrana.
„Veliki broj naših sugrađana hrani ulične životinje, ali ne uvek na pravilan način. Zbog toga se dešava da hrana bude razbacana na sve strane oko zgrada, a kućice za pse su u lošem stanju… Komšije se zato bune, svađaju sa onima koji hrane životinje, zovu inspekciju pa dolazi i do sukoba”, kaže za “Vreme” Aleksandar Gavrić, predsednik organizacije ARS.
„Upravo da bi se sve ovo predupredilo želimo da registrujemo one koji pomažu životinjama, da ih obučimo da to čine na pravilan način”, dodaje Gavrić.
Posle obuke, oni koji budu upisani u registar dobiće licencu obučenih hranitelja životinja, koja će se obnavljati jednom godišnje. Na taj način će i komunalna policija i druge inspekcije moži da ih prepoznaju i da im pruže podršku.
Registar hranitelja napuštenih životinja otvoren je za sve Beograđane, bez obzira u kojoj su optini prijavljeni.
„Želimo da zaštitimo hranitelje, da u celu priču uključimo razna preduzeća i kompanije, da onima koji brinu o životinjama olakšamo nabavku hrane, pomoć veterinara i slično. Ideja nam je da u jednom momentu učestvujemo u izgradnji kućica za pse, mace i ptice, hranilice, pojilice… koje će izgledati lepo i o kojima će hranitelji moći da vode računa.
Jer, dešava se da u okolini zgrada ljudi iz najbolje namere naprave sklonište za životinje, a da ono ispadne kao ruglo” objašnjava Gavrić.
On ističe da ova praksa postoji u svim razvijenim zemljama i da nije ništa novo.
Gde su dobrodošli kućni ljubimci u Beogradu?
Poslednjih godina broj vlasnika kućnih ljubimaca u Beogradu je značajno porastao. Oni su međutim, često u nedoumici gde je dozvoljeno da povedu svoje četvoronožne prijatelje.
Problem je što još uvek ne postoji jedinstveni spisak „pet frendli” mesta u Beogradu.
U Odluci o držanju domaćih životinja i kućnih ljubimaca na teritoriji grada Beograda se kao domaće životinje navode: kopitari i papkari, kunići, živina i golubovi, dok se kao kućni ljubimci navode samo psi i mačke.
Osim državnih institucija, vlasnicima svih drugih privatnih i javnih objekata i površina dopušteno je da sami donose odluku o tome da li je uvođenje pasa i mačaka dozvoljeno u njihove objekte.
Vlasnici su dužni da jasno istaknu obaveštenje o zabrani ili dozvoli uvođenja kućnih mezimaca.
Tržni centri u Beogradu su uglavnom otvoreni za kućne ljubimce, ali često se to pravilo ograničava na one lakše od osam kilograma.
Svaki lokal u okviru tržnosg centra se izjašnjava da li je „pet frendli” pa ako je dozvoljeno uvođenje kućnog ljubimca u centar, ne podrazumeva se da je svuda dobrodošao.
Najveći iskorak ka „pet friendli“ Beogradu napravili su vlasnici ugostiteljskih i turističkih objekata koji su svoja vrata i bašte i pre donošenja ove uredbe otvorili za kućne ljubimce.
Danas su vrlo retki kafići ili restorani koji neće dozvoliti uvođenje mezimaca bar u otvoreni deo, naravno uz poštovanja pravila ponašanja.
U skladu sa Odlukom o javnom linijskom prevozu putnika na teritoriji grada Beograda, moguće je uvođenje kućnih ljubimaca samo u transporteru, to jest kutiji za nošenje. To znači da uvođenje pasa i mačaka nije moguće ako je ljubimac na povocu ili ukoliko se drži u rukama.