Vaspitači zaposleni u beogradskim predškolskim ustanovama od 1. januara imaju početnu platu 100.602 dinara. Onima sa 15 i više godina radnog staža sa minulim radom plata će preći 1.000 evra. Ostatak lokalnih samouprava nije pratio ovu odluku glavnog grada.
Brojni problemi sa kojima se zaposleni u predškolskom obrazovanju suočavaju još čekaju na rešenje, ali ova mera nikako nije zanemarljiva. Nakon ovog povećanja beogradski vaspitači imaće početnu platu veću od osnovne plate nastavnika u osnovnim i srednjim školama.
Portparolka Granskog sindikata prosvetnih radnika Nezavisnost (GSPRS) Vesna Vojvodić Mitrović kaže za “Vreme” da ovu odluku vidi kao priznanje gradske vlasiti da su takve finansijke injekcije nužne.
“To predstavlja dragocen dodatak na ponižene i unižene plate zaposlenih u obrazovanju i jasan je signal za sve da plate koje imaju zaposleni u prosveti nisu dovoljne za dostojanstven život. Hajde da krenemo od tog priznanja i da ne čekamo više da nam se obraća predsednik države, čija to nadležnost i nije, pa da nam u junu najavljuje kako ćemo divno da živimo kada nam se podigne septembarska plata za pet odsto, a predivno u februaru kada dobijemo sedam odsto”, kaže Vojvodić Mitrović.
Sistem nejednakosti
Zakonska regulativa je ostavila prostor da se lokalne samouprave, one koje imaju finansijske mogućnosti, uključe u finasiranje zaposlenih u vrtićima, što je bio slučaj u Beogradu. Kada je reč o zaposlenima u školskim i visokoškolskim ustanovama, ova opcija za sad nije moguća.
Lošu stranu ovakvih odluka sagovornica “Vremena” vidi u tome što rađa ideje o nejednakosti.
“Posledica toga je da zaposleni na različitim teritorijama Srbije imaju vrlo različitu poziciju, jer nećete imati, na primer, u Beloj Palanci mogućnost da vam lokalna zajednica dodaje neka sredstva na platu”, kaže Vojvodić Mitrović.
Predsednica Samostalnog sindikata predškolskog obrazovanja i vaspitanja (SSPOV) Bosiljka Jovanović rekla je ranije za “Vreme” da je gradonačelnik Aleksaandar Šapić na dobrom putu da vrati dostojanstvo zaposlenih u vrtićima u Beogradu. Međutim da, to što je samo Beograd uzet u obzir, deluje kao taktika „zavadi pa vladaj“.
“Cela prosveta treba da bude kao Beograd i da ima još veće zarade. Da se razumemo, ni ovo povećanje nije iznos koji bi trebalo da ima radnik u predškolskom obrazovanju“, rekla je Jovnović. „Godinama unazad svađaju nas radnike. Prave neke ustupke koji čine da jedni druge mrzimo, a niko od nas ne donosi odluke. Dok to ne shvati cela radnička klasa, teško da ćemo da imamo neki boljitak”.