ProGlas je,navodi u saopštenju, pozvao građane da izađu na glasanje, iako je bio svestan činjenice da su uslovi u kojima se izbori održavaju daleko od standarda koje zahteva demokratsko društvo.
Polazište je bio stav da su „izbori jedini način na koji vlast treba smenjivati u ustavnoj demokratiji“, ali i uverenje „da masovan odziv birača i ojačan legitimitet predstavničkih tela imaju pretežniji značaj nad osvedočenim arsenalom izbornih nepravilnosti“.
ProGlas je ukazao da su brojne ocene inostranih posmatrača, ali pre svega opsežni izveštaji Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), o masovnim i sistemskim anomalijama izbornog procesa pokazali su da je to uverenje bilo neutemeljeno. „Razmere izbornog inženjeringa, zasnovanog na organizovanoj migraciji birača, tolike su da se bez oklevanja može reći da rezulatati na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima ne izražavaju slobodnu volju građana“, naglašeno je u sapštenju ProGlasa.
Uloga ministarstava
Istaknuto je, dalje, da posebno brine „što se u središtu te sistemske izborne manipulacije nalazi Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je protivzakonito dodeljivalo licima prebivalište u mestima u kojima se očito ne ‘nalazi centar njihovih životnih aktivnosti'“.
Izbornoj manipilaciji, po oceni ProGlasa, doprinelo je i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave „koje je bez validnog pravnog osnova vršilo intervencije u biračkim spiskovima i time direktno uticalo na prekrajanje izborne volje građana“.
Ćutanje nadležnih institucija
Kada na brojne verifikovane izborne mahinacije nadležne institucije, a pre svih tužilaštva, ćute, ne treba da čudi što građani kao najdelotvorniji put zaštite svojih ustavnih izbornih prava vide ulične proteste i demonstracije, ocenjno je u saopštenju.
ProGlas ukazuje na odredbu Ustava Srbije da „nijedan državni organ, politička organizacija, grupa ili pojedinac ne može prisvojiti suverenost od građana, niti uspostaviti vlast mimo slobodno izražene volje građana“.
Svojim nepristajanjem na izborni inženjering, građani istupaju kao stvarni nosioci suverenosti. Dajući im svesrdnu podršku u opravdanom buntu i nezadovoljstvu, ProGlas poziva na ponavljanje izbora na svim nivoima vlasti. Ti novi izbori, po oceni ProGlasa, moraju biti održani pod bitno drugačijim uslovima koji će omogućiti da konačni rezultati izražavaju stvarnu i slobodnu volju građana Srbije.
Svi oni koji su na bilo koji način učestvovali u dosadašnjem protivustavnom izbornom inženjeringu moraju pravno da odgovaraju. U suprotnom, stoji u saopštenju ProGlasa, Srbija će samo nominalno biti demokratija, a izbore više niko neće ozbiljno shvatati kao sredstvo za smenu vlasti.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com