U prvih devet meseci ove godine u Srbiju je stiglo više doznaka nego u istom periodu prošle godine. Prema podacima iz platnog bilansa Narodne banke Srbije sa presekom u septembru, vrednost doznaka je ove godine za devet meseci dostigla 3,92 milijarde evra, dok su samo doznake koje su u Srbiju poslali naši radnici iz inostranstva vredele 2,97 milijardi evra.
Poređenja radi, prošle godine u istom periodu stiglo je 3,76 milijardi evra doznaka, odnosno 2,85 milijarde evra samo od zaposlenih. Ukratko, ove godine beleži se rast kod doznaka od četiri odsto u odnosu na devet meseci rekordne 2022. godine.
Kad se poredi sa nivoom stranih direktnih investicija koji je u 2022. godini iznosio oko 4,4 milijarde evra, po svemu sudeći ovogodišnje doznake iz inostranstva bi mogle da premaše ovaj iznost.
Kako se troše doznake?
Kako je portal „Vremena“ ranije već pisao, najveći deo tog novca odlazi na potrošnju, zatim na nekretnine, a vrlo malo u investicije.
To je posvedočio i sagovornik našeg portala. Branko sa suprugom već osam godina živi u Frankfurtu i njih dvoje su među onima koji deo zarađenog novca šalju porodici u Srbiji.
„I moji i njeni roditelji žive u Srbiji. Kad god je potrebno, šaljemo novac kako bi im pomogli. Sa penzijama koje primaju nekako izguraju mesec, ali dešavaju se i vanredni troškovi tako da to uvek mi pokrijemo“, ispričao je Branko za portal „Vremena“.
Kaže da ta pomoć nije uvek u novcu, da često pošalje neki medicinski materijal koji je potreban tati, te da gotovo svi koji su iz Srbije, a sa kojima je u kontaktu, pomažu svoje, da neki od njih novac šalju svakog meseca, a neki povremeno.
Doznake veće od stranih investicija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je sredinom godine da je nivo stranih direktnih investicija dostigao 2,34 milijarde evra što je, kako je rekao, iznad nivoa „rekordne“ 2022. godine. Ubrzo nakon toga izjavio je i kako očekuje da će nivo direktnih stranih investicija u Srbiju u 2023. godini dostići četiri milijarde evra.
Ekonomista i direktor Instituta za razvoj i inovacije Nenad Jevtović smatra da su doznake u ovoj godini već „pobedile“ u trci do četiri milijarde evra.
„Iako su zvanično u septembru dostigle 3,9 milijardi evra, doznake su do četiri milijarde evra stigle i koji mesec pre. Razlog zašto ovo govorim je što ne dolaze sve doznake zvaničnim kanalima koje NBS može da isprati, i pored odgovarajuće metodologije centralne banke koja procenjuje i neformalni deo. Ogroman deo doznaka donesu rođaci i daju ‘na ruke’. Strane direktne investicije (SDI), sa druge strane, zvanična statistika daleko preciznije prati jer se odvijaju kroz formalne kanale“, objašnjava Jevtović u razgovoru za Biznis.rs.
Kada je reč o budućim prilivima po osnovu doznaka, analitičari NBS očekuju da će se on kretati oko pet odsto BDP-a i u narednim godinama, uz zadržavanje visoke geografske i projektne rasprostranjenosti, kao i da će i dalje najveći deo priliva biti usmeren u izvozno orijentisane sektore.
B.G./Biznis.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com