Cena goriva u Srbiji ponovo je pojeftinila. U narednih sedam dana evrodizel će koštati 200 dinara, a benzin 178. Prethodna cena dizela je bila 201, a benzina 179 dinara. Vlada Srbije je prošle nedelje donela odluku da se cene derivata nafte ograniče do 31. decembra.
Međutim, pad cena goriva u Srbiji mnoge je iznenadila jer au samo pre dva meseca povećane akcize na gorivo. Od 1. oktobra podignut je iznos akcize na evrodizel za 4,76 dinara, a na benzin za 4,63 dinara po litru.
Brojni stručnjaci tada su predviđali da će cene naftnih derivata, koje su u Srbiji ionako među najskupljima u regionu, nastaviti da rastu.
I sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić u tom periodu nije negirao da je gorivo u Srbiji skuplje u odnosu na region i to zato što Srbija ima najveće akcizno opterećenje na naftu, ali ali je to objavio na ovaj način,
„Zašto? Zato što, kada već o tome govorimo, gde je od tih zemalja jeftinija cena električne energije? Pa nigde, u Srbiji je najniža. Gde je niža cena hleba? Pa, nigde. Kada pogledate cene mleka, jaja i sve drugo. Dakle, morate da izaberete nešto, država mora da ima svoje prihode“, rekao je Vučić.
Ipak, uprzo je pozvao Vladu Srbije da razmotri i reši problem cene nafte i naftnih derivata.
„Sad je porasla cena akciza, bitno je da se kontroliše cena nafte, jer ode u nebesa. Da nam cena goriva ne bi skočila za devet dinara ili deset koliko bi trebalo po tome, da odmah-sutra, sednu i vide kako da taj problem rešavamo“, rekao je Vučić.
Sve ovo nameće pitanje da li su predstojeći izbori razlog zašto već nekoliko puta zaredom pojeftinjuju dizel i benzin i šta će sa cenom goriva biti nakon 17. decembra.
Nekadašnji predsednik Upravnog odbora AD Nafta Nebojša Atanackovć kaže za portal „Vremena“ da su razlozi za pojeftinjenje cene naftinih derivarta želja da se olakša kupcima cenovno da mogu da kupuju gorivo, a s druge strane cena sirove nafte se neočekivano smanjila.
„Međutim, neku drugu prognozu je teško dati iz razloga što se cene derivata ne zasnivaju isključuvo i prvenstveno na ceni sirove nafte, već na ceni dizela na mediteranskoj berzi. Obzirom da je evidentno da nema dovojno dizela na evropskom tržištu jer više ne stiže iz Rusije, a kerozin i dizel su važni za evropske potrošače i sada moraju da ih nabavljaju sa drugih strana. S druge strane, čini mi se da je to sada stvar i želje da se ne pretera sa cenom obzirm na dolazeće izbore“, navodi Atanacković.
Kako kaže, sada su u problemu vlasnici benzinskih pumpi jer oni koji su nabavili, na primer, pre dve nedelje dizel, oni su već prošlog petka bili u minusu četiri dinara po litri, a sada još jedan dinar.
Na pitanje da li su predstojeći izbori razlog zašto gorivo u Srbiji pojeftinjuje, Atanacković odgovara: „Ja to na taj način ne mogu da komentrišem, ali da, to tako nekako deluje.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com