Republički zavod za statistiku objavio je kolika je bila inflacija u oktorbu i to isti podatak koji je pre nekoliko danas naveo i ministar finansija Siniša Mali.
Potrošačke cene u oktobru ove godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su 8,5 odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2022. godine u proseku povećane sedam odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.
Pre nego što su podaciji o inflaciji u Srbiji objavljeni na sajtu Republičkog zavoda za satistiku, Ministar finansija Siniša Mali izneo ih je javno i to kao rezultat rada vladajuće stranke.
Šta je poskupelo?
Kako se navodi, cene proizvoda i usluga lične potrošnje u oktobru u odnosu na septembar u proseku su zabeležile rast od 0,3 odsto.
U oktobru, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama „obrazovanje“ (2,9 odsto), „odeća i obuća“ (1,7), „zdravlje“ (0,8), u grupama „alkoholna pića i duvan“, „oprema za stan i tekuće održavanje“ i „restorani i hoteli“ (za po 0,5 odsto), „stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva“ (0,3) i u grupama „transport“ i „rekreacija i kultura“ (za po 0,2 odsto).
Pad cena zabeležen je u grupi „komunikacije (-0,1 odsto), a cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale, naveo je Zavod.
Nije normalno
To što je ministar finansija Siniša Mali pre Republičkog zavoda za statistiku izašao sa podacima o oktobarskoj inflaciji izazvalo je polemiku u javnosti i pitanje odakle ministru podaci o inflaciji pre RSZ-a?
Ekonomisti tvrde da su naši političari uvek bili privilegovani u korišćenju javnih podataka, ali to ne bi smelo da bude normalno.
Tako je profesor na TMF Petar Đukić rekao je da su naši političari uvek bili privilegovani u korišćenju javnih podataka.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Dejan Šoškić takođe je istakao da je to proceduralna greška i da nijedan državni organ ne bi trebalo objavljuje fleš procene RZS.
„Postoje procedure i rokovi i to treba da se poštuje. Informacije postaju zvanične tek onda kada ih objavi Zavod za statistiku, a do tada one nisu konačne. Osim toga, RZS obračunava inflaciju, a Narodna banka Srbije ima zadatak da vodi politiku koja utiče na inflaciju. Ministar finansija nema razloga da se tu oglašava“, izjavio je Šoškić.
B.G./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com