Vlada Srbije usvojila je na sednici u petak Predlog zakona o javnom informisanju i medijima i Predlog zakona o elektronskim medijima.
Predlogom zakona o javnom informisanju i medijima definišu se garancije slobode javnog informisanja, zabrana diskriminacije, ugrožavanja slobodnog protoka informacija, pritisaka, pretnji ili ucenjivanja medijskih radnika, navodi se u saopštenju Vlade.
Demokratska stranka (DS) je ranije pozvala Vladu Srbije da hitno iz procedure povuče zakon o elektronskim medijima zbog „podmetanja“ dva stava u član 122. ponuđenog zakonskog teksta, navodi se u saopštenju koje je potpisala poslanica i članica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje Tatjana Manojlović.
„Reč je o dva stava koja je poput kukavičjih jaja umetnula aktuelna vlast sa očiglednom namerom da destimulativnim uslovima sa medijskog tržišta otera kablovskog operatera nad čijim radom nema kontrolu“, ocenila je Manojlović.
Ona je dodala da je kabinet premijerke Ane Brnabić mimo znanja članova Radne grupe koji su radili na izmenama medijskih zakona preko noći u Zakon o elektronskim medijima dodao dva stava koji idu na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom.
Novinar Slobodan Georgijev misli da je, zapravo, glavna stvar vlasništvo medija.
“Da li država treba ili ne treba da bude vlasnik? Država je pre deset godina rekla da neće biti vlasnik medija. Svi su to podržali. Ali ona je nastavila da bude vlasnik medija, da osniva i kupuje medije. Mi smo im, kao zainteresovana javnost, rekli da krše zakon.
Rekli smo im da ni posredno ne mogu da budu vlasnici medija. Danas nam kažu: jeste, država je vlasnik Telekoma i vi morate da dozvolite da i Telekom bude vlasnik medija. Glavna stvar je na tom nivou. Stvar u onih milijardu i po, rekao bih, koji su potrošeni od 2018. na promenu kompletne medijske infrastrukture Srbije,“ rekao je Georgijev za „Vreme“.
M.J.