Među ovogodišnjim dobitnicima je i novinarka BIRN-a i "Vremena" Jelena Zorić
Po osmi put Evropska unija dodelila je nagrade za istraživačko novinarstvo.
Dobitnik prve nagrade Evropske unije za istraživačko novinarstvo za 2022. godinu je istraživački tim KRIK-a za serijal tekstova o kriminalnom klanu Darka Šarića.
Novinarka BIRN-a i „Vremena“ Jelena Zorić dobitnica je duge nagrade za tekstove koji otkrivaju slučaj zloupotrebe u zdravstvu, odnosno o lekarima koji su upisivali lažne dijagnoze.
jelena zoricJelena Zorić, Foto: BIRN
Pored Jelene Zorić, drugu nagradu dobio je i tim novinara Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) – Teodora Ćurčić, Jovana Tomić i Stefan Marković – za serijal tekstova o finansiranju političkih partija.
Treće mesto podelili su novinar NIN-a Vuk Cvijić i novinarke CINS-a Dina Đorđević i Jovana Tomić koje su zajedno sa Sašom Dragojlom i Marijom Ristić iz BIRN-a radile na tekstu o izvozu oružja iz Srbije u Mjanmar.
Ove godine žiri je odlučio da umesto tri nagrade dodeli pet, a to su obrazložili činjenicom da je to bilo neophodno zbog ujednačenog kvaliteta istraživačkih priča.
U žiriju su ove godine bili profesorka Fakulteta političkih nauka Snježana Milivojević, novinarka i članica Saveta za štampu Tamara Skroza i predsednik Centra za istraživačko novinarstvo Hrvatske Saša Leković. Oni su ocenjivali više od 30 prijavljenih radova.
EU nagrada za istraživačko novinarstvo osnovana je 2015. godine i dodeljuje se za izvanredan novinarski trud u šest zemalja Zapadnog Balkana i Turske za promovisanje medijskih sloboda i isticanje značaja istraživačkog rada u zemljama u kojima je uloga nezavisnih medija izuzetno značajna.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!