Poslednjih godina broj preduzetnika u čitavoj zemlji je porastao, imajući u vidu da su se građani opredelili da započnu svoj posao, što se posebno videlo u sektoru ugostiteljstva, turizma i proizvodnje i dostave hrane. Ova sezona je drugačija.
Problemi sa kojima se suočavaju mali preduzetnici i oni koji se bave starim zanatima, jesu ti što su prinuđeni da sve sami rešavaju, što na tržištu predstavlja dodatna ulaganja.
U našoj zemlji registrovano je preko 300.000 preduzetnika, što znači da direktno ili indirektno od te vrste privrede živi preko milion građana. Međutim, u zadnjih godinu dana se smanjio broj preduzetnika za oko šest hiljada.
Jedan od velikih problema sa kojim se preduzetnici suočavaju jeste i nelojana konkurencija s obzirom na to da i dalje postoje oni koji rade na crno, na čemu će se posebno raditi. Takođe, poseban akcenat staviće se na prestanak zatvaranja malih objekata zbog sitnih prekršaja, što, kako kažu, od toga niko nema koristi.
Zemlje iz regiona “otimaju” radnike
Ugostiteljstvo se tokom epidemije korona virusa našlo u velikom problemu, pa su mnogi radnici u tom periodu napustili tu delatnost. Posledice se sada osećaju. Uprkos tome što su i plate u ovoj industriji porasle, ugostitelji kažu da ne mogu da se takmiče sa zemljama iz regiona koje “otimaju radnike”.
Profesionalci iz ove industrije, kao i trgovci, upozoravaju na to da se na radi samo o zaradi. Povećanje plate, ne može da nadoknadi uslove rada, koji su u trgovinama i ugostiteljskim objektima u Srbiji, uglavnom, veoma loši.
Z.S/RTV
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com