Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
„Smatramo da samo nakon široke debate utemeljene na činjenicama treba razmatrati kakva je budućnost projekta „Jadar“, međutim, to nije odluka koju kompanija može doneti“, poručuju iz kompanije
Kompanija Rio Tinto saopštila je da rušenje kuća u Gornjim Nedeljicima u blizini Loznice nema veze sa projektom „Jadar“ i iskopavanjem litijuma, već sa bezbednošću i da sve rade pozakonu.
Aktivisti udurženja „Ne damo Jadar“ sprečilu su rušenje objekata, tvrdeži da se dozvole za to izdate nelelafno.
„Kompanija Rio Sava otpočela je radove na uklanjanju građevinskih elemenata tradicionalne arhitekture koji prethode rušenju napuštenih objekata na parcelama u vlasništvu kompanije. Ovi objekti i dalje nastavljaju da se urušavaju i predstavljaju potencijalni bezbednosni i zdravstveni rizik za naše zaposlene, naše susede i lokalnu zajednicu. Bezbednost radnika i zajednice biće prioritet tokom radova na uklanjanju objekata“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je kompanija vlasnik zemljišta na kome se radovi odvijaju i da su pribavili se neophodne dozvole od lokalne samouprave odnosno Odeljenja za planiranje i izgradnju grada Loznice koje se mogu pregledati na internet stranici kompanije.
„Radovi na rušenju nisu početak izgradnje projekta Jadar. Rušenje se preduzima da bi se obezbedila bezbednost i dobrobit naših suseda jer napušteni objekti i kuće nastavljaju da se urušavaju i predstavljaju bezbednosni i zdravstveni rizik.“
Zlatko Kokanović iz Udruženja „Ne damo Jadar“ izjavio je da se niko ne protivi rušenju ovih kuća, ali da je uslov da se sve odradi po zakonu.
„Oni su prekršili niz koraka. Izdali su građevinske dozvole za rušenje, a zakonom nije regulisano to prepoznavanje. Građevinski inpektor bi trebalo da izađe na teren, da konstatuje da je objekat nelegalno izgrađen i da naloži rušenje, što su oni preskočili. Glavni urbanista iz Loznice je potpisao te dozvole, i to još pre godinu dana. One su se nalazile na sajtu Grada 15 dana, ali ih sada nema nigde“, objasnio je Kokanović.
U Rio Tintu su za N1 rekli da i dalje veruju i projekat „Jadar“.
„Smatramo da samo nakon široke debate utemeljene na činjenicama treba razmatrati kakva je budućnost projekta „Jadar“, međutim, to nije odluka koju kompanija može doneti“, poručuju iz Rio Tinta.
Napominju da poštuju odluku Vlade iz januara 2022. i da su sve njihove aktivnosti u skladu sa pravnim statusom kompanije.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve