Predsednica Vlade i predsednik države predstavili su sijaset velelepnih projektata koji će „potpuno promeniti izgled Srbije“, a sve u vezi sa projektom „EXPO 2027“. Onako uzgred, na pitanje novinarke Tanjuga, Vučić je govorio i o pismu nekoliko desetina evropskih parlamentaraca u kojem optužuju Srbiju i njega lično da je odgovoran za ekalaciju na Kosovu
U najavi iz kabineta predsednika Republika bilo je navedeno da će se Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić u utorak u 18 časova obraćati naciji u direktnom TV prenosu iz Palate „Srbija“, ali ne i o čemu će govoriti. A oni su radoznale gledaoce u potpunosti uspeli da iznenade.
Ne, nisu govorili o tome da je preko 50 evropskih parlamentaraca potpisalo pismo u kome se Sjedinjene Američke Države, Evropska unija i Velika Britanija pozivaju da zaoštre politiku prema Srbiji i njenom predsedniku, koga su detektovali kao osnovni uzrok za destabiliziciju Kosova i regiona.
Govorili su o međunarodnoj izložbi „EXPO 2027“ i svim „fantastičnim, velelepnim“, nikad viđenim, neverovatnim, itd. građevinskim poduhvatima s tim u vezi, a koji će „promeniti izgled Srbije“.
A gradiće se i zidati i rekonstruisati i ulagati u sve i svašta, od ulepšavanja fasada u gradovima širom Srbije, do izgradnje novog, najlepšeg u Evropi Nacionalnog stadiona, novog sajma u Beogradu, Prirodnjčkog muzeja, Filharmonije, kupiće se još jedan super-kompjuter, vozila bez vozača će se kotrljati Srbijom, voz će od nove beogradske železničke stanice „Prokop“ preko aerodroma „Nikola Tesla“ ići do budućeg Nacionalnog stadiona…
Sve će to, kaže Vučić, koštati jedno 12 milijardi evra i biti gotovo do kraja 2026. godine.
Rušenje Starog Savskog mosta i Beogradskog sajma
Među svim tim spektakularnim, božanstvenim planovima i projekcijama buduće naprednjačke, nikada lepše Srbije, predsednik Republike je, onako uzgred, potvrdio da će se „izmestiti“ Stari savski most koji remeti mir i pogled Beograđana na vodi, a na njegovom mestu niknuti neki futuristički, skroz beli, čiju je projekciju pokazao na nezaobilaznoj elektronskoj tabli.
Fudbalski_stadion_08Foto: Rade Prelić/Tanjug
Predsednik Srbije je rekao i da će Hala 1 beogradskog sajma, doduše, ostati čitava i prenamenovana već u nešto, a da će se sve drugo okolo nje rušiti u skladu sa potrebama razvoja Beograda na vodi jer šta će nam to staro i bajato u širem centru grada, kada je onakvo sajamsko čudo u nastajanju u Surčinu.
Šampioni informaciono-komunikacionih tehnologija
Pre nego što je „šef“ zauzeo poziciju za elektronskom tablom, Brnabić je malo govorila o olujama, njihovim posledicama i kako će država sve da sanira i svima sve da nadoknadi.
Onda je malo više govorila o Srbiji kao zemlji visoke tehnologije, o tome kako se radi na vozilima bez vozača koji će biti potpuno spremni za upotrebu na „EXPO-u 2027“, o izgradnji Bio kampusa, Naučno-tehnološkog parka, Inovacionog distrikta Kragujevac, kako će Srbija postati evropski lider u razvoju veštačke inteligencije…
Potpuni šampioni
A onda je Vučić govorio mnogo duže: o tome da će Beograd biti najlepši grad na svetu, novim putevima, novim železničkim prugama, o „kvantnom ekonomskom skoku“ Srbije.
ALEKSANDAR VUČIĆFoto: Rade Prelić/Tanjug
A kvantno će Srbija poskočiti u susret „EXPO-u 2027“, za samo, dakle, četiri godine, i zemlja će se potpuno promeniti. O svemu i svačemu je predsednik Republike govorio, o „plovnom taksiju“, Starom železničkom mostu koji će biti fantstično mesto za danonoćni provod, o rekontrukciji fasade pošte na Savskom trgu…
I svega toga će biti, naravno, samo ako on i ona, Aleksandar i Ana i Siniša Mali, Vučević, Vesić, Tabaković, Gašić, Vulin i ekipa ostanu na vlasti. A da hoće, jasno je stavio do znanja govoreći o vrhuncu naprednjačke petnaestogodišnje vlasti – od 2012. do „EXPO-a 2027“.
Fudbalski_stadion_07Foto: Rade Prelić/Tanjug
Metodologija i cilj ovog duetskog obraćanja bili su više nego jasni i pre nego što je Vučić izgovorio „oni bi da nas uvuku u ratove, a mi bismo da gradimo“.
Građenima Srbije valjalo je projektovati naučno-fantastično uspešnu budućnost kakvu ćemo ostvariti „samo zajedno, složni i jedinstveni“ okupljeni oko projekta „EXPO 2027“, oko Vučiča dakle, a onako uzgred, u svom tom predivnom što nas čeka, pomenuti tamne oblake koji lagano dolaze iz pravca Vašingtona, Brisela, Berlina i Londona koji na Srbiju i Vučića i Brnabić i njihove planove gledaju malo drugačije.
Pa ako se ova nova kampanja nikada fantatstičnije Srbije bude pozitivno odrazila na rejting SNS-a i Vučića, onda da se raspišu i neki vanredni izbori uz redovne lokalne i pokrajinske 2024. godine – tri godine pre EXPO-a.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Srbija je detektovana kao glavni remetilački faktor koji stoji na putu normalizacji odnosa između Beograda i Prištine i smirivanju tenzija na Kosovu. U suštini, nekoliko desetina zapadnih parlamentaraca traže od SAD, EU i Velike Britanije da pritisnu Beograd i kao delotvorni primer ističu potez američke Vlade da šefa BIA Aleksandra Vulina stavi na režim sankcija
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!