Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Vojno preuzimanje vlasti u bivšoj francuskoj koloniji je peti državni udar od sticanja nezavisnosti 1960. godine. Predsednikovi gardisti drže predsednika Nigera Muhameda Bazuma u palati u glavnom gradu Nijameju
Grupa vojnika u Nigeru smenila je predsednika Muhameda Bazuma sa vlasti nakon što su blokirali njegovu palatu u glavnom gradu Nijameju. Oni su se obratili javnosti u sredu uveče na nacionalnoj televiziji i proglasili kraj aktuelnog režima, prenosi „Al Džazira“.
Čitajući saopštenje, pukovnik Amadou Adramane rekao je da predsednička garda drži predsednika u palati, da su odlučili da ukinu sve institucije, zatvore granice i uvedu policijski čas.
Navodni razlozi za pobunu su Bazumova namera da smeni komandanta predsedničke garde generala Omara Čianija i „pogoršanje bezbednosne situacije, loše ekonomsko i socijalno upravljanje“, piše „Gardijan“.
Kao odgovor na vojni puč, Predsedništvo je saopštilo da su „vojska i nacionalna garda spremne da napadnu predsedničke garde koje su umešane u državni udar ako se ne smire tenzije“. Međutim, kada je grupa Bazumovih pristalica pokušala da priđe palati u kojoj je predsednik kidnapovan, pripadnici pobunjeničke garde su ih rasterali hicima ranivši jednu osobu, piše „Dojče vele“.
Prema poslednjim informacijama, Bazum je jutros u obraćanju na Tviteru rekao da će „teško stečeni demokratski dobici Nigera biti zaštićeni i da bi „svi Nigerijci koji vole demokratiju i slobodu to želeli“.
Reakcija međunarodne zajednice
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOVAS), čiji je Niger član, osudila je „pokušaj državnog udara“ i pozvala pobunjenike da oslobode Bazuma i vrate se u kasarne.
Regionalni i globalni lideri takođe su osudili udar i pozvali da se Bazum oslobodi.
Generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš razgovarao je sa Bazumom u sredu da izrazi „svoju punu podršku i solidarnost“.
Iz Ministarstva spoljnih poslova Nemačke rekli su da „nasilje nije sredstvo za spovođenje političkih ili ličnih interesa“.
Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je da je takođe razgovarao sa Bazumom i „jasno stavio do znanja da ga snažno podržava kao demokratski izabranog predsednika zemlje“.
Zapadni predsednik
Niger, koji se ubraja među najsiromašnije i nanestabilnije zemlje na svetu, jedan je od poslednjih saveznika zapadnih zemalja na području Sahela u borbi protiv džihadističkih militanata. Zbog toga je njegova uloga veoma važna za zapadne sile.
SAD kažu da su potrošile oko 500 miliona dolara od 2012. godine da pomognu Nigeru da poveća svoju bezbednost.
„Bazum je bio jedina nada Zapada u regionu Sahela. Francuska, SAD i EU su potrošile veliki deo svojih resursa da bi ojačale Niger“, rekao je Ulf Lesing, šef programa „Sahel“.
Izbori 2021. godine na kojima je Bazum izabran za predsednika bili su prva demokratska tranzicija vlasti u državi koja je od sticanja nezavisnosti od Francuske 1960. godine doživela još četiri vojna udara.
Ranije je Bazum bio ministar unutrašnjih poslova i desna ruka bivšeg predsednika Mahamadoua Isoufoua koji je dobrovoljno podneo ostavku nakon dva mandata.
A.E./Al Jazeera/DW
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve