Nakon što je Vlada Srbije nedavno pokušala da dogovori reprogram svojih obaveza prema kineskim kreditorima, a partneri iz Pekinga nisu bili zainteresovani za bilo kakve ustupke, ekonomisti ovaj potez tumače kao vrlo neočekivan.
„Mislim da će politički vrh doživeti ovaj potez kao priličan šok i iznenađenje. Ja sam i sam bio iznednađen ovakvim odgovorom posle toliko bratimljenja“, kaže za portal „Vremena“ ekonomista prof. dr Ljubomir Madžar.
Kako kaže, ovo bi mogao da bude znak nepoverenja u to kako se vode javne finasije u Srbiji.
Da li su finansije na čvrstim nogama?
„U njima ima dosta detalja koji izazivaju brigu i nespokoj, kao što je na primer ,deljenje novca iz budžeta raznim kategorijama stanovnika. To neće da upropasti budžet ali će se osetiti teret koji nije prijatan. Nije isključeno da Kina prati program javne potrošnje i da su videli da se recimo, za neke stavke planira više novca nego što je potrebno, kako bi se kasnije viškovi preusmeravali gde treba“, kaže Madžar.
Tumačenje stručnjaka je da u našoj javnoj politici ima dosta toga što izaziva neodobravanje, inače Kina ne bi odbila reprogram duga, jer je pre svega, prijateljska zemlja.
„Nama vlasti govore kako su javne finansije na čvrstim nogama, pa se postavlja pitanje zašto se onda zadužujemo? Sam zahtev za reprogram duga je još jedan vid zaduženja i kod pažljivih analitičara može da izazove jednu dozu nepoverenja“, rekao je Madžar.
Kada je reč o saradnji sa Kinom, za sada se ne dovodi u pitanje, ali ostaje nepoznanica da li će evropski partneri kao eventualni uslov za pozitivan odgovor na molbe Beograda postaviti udaljavanje Srbije od kineskog uticaja.
Mali: Nismo tražili reporogram duga
Ministar finanasija Siniša Mali saopštio je da Srbija nije, niti ima potrebe ni razloga da traži reprogram kredita kineskoj banci Export Import Bank of China, kako je objavio Demostat u tekstu pod naslovom „Srbija tražila reprogram kineskog duga – Kinezi odbili?“.
„Javne finansije naše zemlje su stabilne, sve svoje obaveze otplaćujemo bez teškoća i na vreme, sredstva su blagovremeno obezbeđena, čak i za sve kreditne obaveze koje tek pristižu“, napisao je Mali na Fejsbuku.
On je naveo da je ukupno stanje javnog duga Srbije prema toj kineskoj banci u ovom trenutku iznosi 2,3 milijarde evra i čini 6,6 odsto ukupnog javnog duga Srbije dok, na primer, dug prema finansijskim međunarodnim organizacijama čini 20,6 odsto ukupnog duga, te 25 odsto ili četvrtinu duga čini dug po emitovanim obveznicama na međunarodnom tržištu.
„Ovi podaci upućuju na zaključak da je srpski javni dug dobro diversifikovan, što nas uz stabilne javne finansije i likvidnost čini ekonomski stabilnom zemljom, te reprogrami kredita nisu u planu, niti su potrebni, pa ih nismo ni tražili“, istakao je Mali.
Z.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com